4784 ARTYKUŁÓW W SERWISIE
ZNAJDŹ NAS
W INTERNECIE
MÓZG

Czy dzieci odczuwają ból tak samo, jak dorośli?

18 Mar 2017
MÓZG
autor: Anna Borkowska

Ten temat chyba nie budzi wątpliwości. Każdy dorosły wie, że jakikolwiek ból zadany dziecku jest tak samo dokuczliwy, co dorosłemu – czy ból może być zaraźliwy? Od dzieci różnimy się tylko tym, iż my wiemy, jak można czuć ból. Niestety, dziecko dopiero wszystkiego się uczy i zaznajamia ze swoim ciałem.

Naukowcy stwierdzili, że noworodki odczuwają ból tak samo mocno jak dorośli, a nawet mogą mieć znacznie niższy próg bólu, o czym świadczą skutki nowego doświadczenia przeprowadzonego przez University of Oxford. Wyniki badań mają istotne znaczenie, ponieważ dzięki nim możemy dowiedzieć się, jak ból wpływa na noworodki. Badania te były wykonywane na noworodkach bez użycia środków przeciwbólowych.

Patrząc przez pryzmat lat, można stwierdzić, że jeszcze w 1980 roku w szpitalach przy jakichkolwiek zabiegach odbywających się na noworodkach, stosowano tzw. blokady nerwów, dzięki czemu dzieci nie odczuwały bólu. Leki przeciwbólowe nie miały zbyt dużej racji bytu. W 2014 roku zrobiono przegląd odbytych zabiegów na noworodkach. Stwierdzono, iż niemowlęta doświadczają średnio 11 bolesnych zabiegów na dzień a aż 60% dzieci nie otrzymuje żadnego leku przeciwbólowego.

„Tysiące dzieci w Wielkiej Brytanii przechodzi takie bolesne procedury codziennie. Nasze badania sugerują, że małe dzieci nie tylko doświadczają bólu, ale mogą być też bardziej wrażliwe wobec niego niż dorośli”

– powiedziała główna autorka badań, doktor Rebeccah SlaterUniwersytetu Oksfordzkiego.

Badaniami objęto 10 zdrowych niemowląt w wieku od 1 do 6 dni oraz 10 zdrowych osób dorosłych w wieku 23-36 lat. Niemowlęta wywodziły się z John Radcliffe Hospital w Oxfordzie (Wielka Brytania), natomiast dorośli to pracownicy bądź studenci University of Oxford.

Dla dobra dzieci w trakcie badania towarzyszyli im rodzice oraz niezbędny personel medyczny. Niemowlęta zostały umieszczone w „tubie”, gdzie odbywał się rezonans magnetyczny (MRI). Ku uciesze rodziców, większa ilość dzieci zasnęła. Podczas badania noworodki zostały szturchnięte specjalnym prętem, dzięki czemu odczuły wrażenie, jakby ktoś pukał je ołówkiem. Doświadczenie to było na tyle łagodne, że nie obudziło dzieci. Ten eksperyment został porównany z zachowaniem się organizmu dorosłego człowieka, który został poddany działaniu samego bodźca bólu.

„Do niedawna ludzie nie sądzili, że było możliwe zbadanie poziomu bólu niemowląt przy wykorzystaniu MRI, ponieważ, w przeciwieństwie do dorosłych, dzieci nie można tak długo trzymać w tubie, w której przeprowadza się rezonans”

– powiedziała doktor Slater.

„Jednak dzieci, które mają mniej niż tydzień, są bardziej podatne na ból niż te starsze. Okazało się, że ich rodzice byli w stanie wpłynąć na ich zachowanie wewnątrz tuby, dzięki czemu po raz pierwszy mogliśmy poznać wpływ bólu u niemowlęcia na jego mózg za pomocą rezonansu magnetycznego”

– dodała badaczka.

Wyniki badań wykazały, że 18 z 20 regionów mózgu u osób dorosłych doświadczających aktywnego bólu, było również aktywnych u niemowląt.

„Jest to szczególnie ważne, jeśli chodzi o ból. Oczywiście, niemowlęta nie mogą powiedzieć nam o swoich odczuciach wynikających z bólu, dlatego trudno jest wywnioskować poziom bólu jedynie po obserwacji zewnętrznej. W rzeczywistości, niektórzy ludzie twierdzą, że mózgi niemowląt nie są wystarczająco rozwinięte, aby mogły naprawdę poczuć ból. Każda reakcja jest po prostu odruchem – nasze badania przynoszą pierwsze naprawdę mocne dowody na to, że to nie jest przypadek”

– powiedziała Slater.

Pasjonujesz się naturą człowieka i chcesz otrzymywać więcej podobnych wiadomości? Zapraszamy na nasz specjalny fanpage:

Źródło: OX

Zdjęcie: Pixabay

KOMENTARZE disqus
komentuj przez Disqus
Wiedzocholik na Facebooku
POLUB NAS    
Wiedzocholik na Instagramie Wiedzocholik na Instagramie
Przeglądnij się
OBSERWUJ NAS    
Wiedzocholik na Twitterze