4738 ARTYKUŁÓW W SERWISIE
ZNAJDŹ NAS
W INTERNECIE
MÓZG

Czy dźwięki i zapachy mogą wpływać na wyniki w nauce?

20 Cze 2017
MÓZG
autor: Anna Borkowska

Żyjemy w czasach, w których coraz mniejszym dzieciom stawia się coraz większe wymagania intelektualne – jak poprawić postępy dzieci w matematyce? Jak możemy im pomóc, by szybciej i łatwiej się uczyły?

Wedle licznych badań, na percepcję wiadomości mają niesamowity wpływ dźwięki i zapachy. Nikogo nie zdziwi odkrycie, że dzieci uczące się w szkołach niedaleko lotnisk, miały gorsze oceny względem swoich rówieśników uczących się w cichszych miejscach. Negatywny wpływ miały również syreny policyjne czy hałas robiony przez same dzieci. Tego rodzaju dźwięki są szczególnie szkodliwe dla dzieci z problemami.

Z drugiej strony, Ravi Mehta z College of Business w Illinois odkrył, że ludzie są bardziej kreatywni, gdy słyszą w tle umiarkowany hałas, na przykład odgłosy budowli czy kawiarnianych rozmów. Z kolei, te same dźwięki, ale już o wyższym natężeniu, mogą całkowicie pozbawić inwencji twórczej.

A co z powszechnym poglądem, że dzieciom (także tym w łonie matki) należy puszczać muzykę klasyczną, by lepiej się rozwijały? Naukowcy potwierdzają tezę, że lepiej pracujemy i uczymy się (bez względu na wiek), kiedy słuchamy czegoś, co lubimy. Nie musi to być koniecznie Mozart, ale także ciężkie, metalowe brzmienie.

Jeżeli zaś chodzi o zapachy, to uczniowie liceum Sydenham w Londynie zawsze czują grejpfruty w trakcie lekcji matematyki, lawendę podczas francuskiego, zaś historii towarzyszy mięta. Dlaczego? W 2003 roku psycholog Mark Moss z Northumbria University udowodnił, że zapach lawendy i rozmarynu ma szczególny wpływ na zapamiętywanie. Jest to spowodowane tym, ze opuszki węchowe mózgu znajdują się blisko hipokampu, odpowiedzialnego za uczenie.

A zatem, jeżeli chcemy mieć mądrzejsze, a na pewno lepiej nauczone dzieci, zadbajmy o zapachy i dźwięki w pobliżu ich miejsca nauki.

Pasjonujesz się naturą człowieka i chcesz otrzymywać więcej podobnych wiadomości? Zapraszamy na nasz specjalny fanpage:

Źródło: BBC

Zdjęcie: Pixabay

KOMENTARZE disqus
komentuj przez Disqus
Wiedzocholik na Facebooku
POLUB NAS    
Wiedzocholik na Instagramie Wiedzocholik na Instagramie
Przeglądnij się
OBSERWUJ NAS    
Wiedzocholik na Twitterze