4784 ARTYKUŁÓW W SERWISIE
ZNAJDŹ NAS
W INTERNECIE
MÓZG

Czy jest związek między zaburzeniami dysmorficznymi oraz uzależnieniem od opalania?

10 Cze 2017
MÓZG
autor: Anna Borkowska

Wciąż się opalają… Nawet kiedy już są ciemnobrązowi i doświadczają niektórych negatywnych konsekwencji – czy filtry UV wystarczą, żeby bezpiecznie się opalać? Rak skóry jest jedną z najpowszechniejszych chorób, którym można zapobiec, jednak niektórzy dalej opalają się, aż do przesady.

Lisham Ashrafioun, doktorant psychologii na Bowling Green State University oraz doktor Erin Bonar, profesor psychiatrii w Addiction Research Center na University of Michigan, w swoich badaniach wykazują, że niektóre osoby, które nadmiernie się opalają, mogą również cierpieć na zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne (OCD od ang. Obsessive Compulsive Disorder) oraz zaburzenia dysmorfii ciała (BDD od ang. Body Dysmorphic Disorder).

Ashrafioun i Bonar zbadali również czy nadmierne opalanie powinno być sklasyfikowane, jako uzależnienie. Ich artykuł „Tanning Addiction and Psychopathology: Further Evaluation of Anxiety Disorders and Substance Abuse” ukazał się w czasopiśmie „Journal of the American Academy of Dermatology”.

“Choć niezbędne jest przeprowadzenie większej ilości badań w odniesieniu do opalania, jako uzależnienia – to nasze badania sugerują, że niektóre osoby, które opalają się, wykazują również objawy, które uzasadniają dalsze badania”

– powiedziała Bonar.

„Choć nadmierne opalanie może być osobnym problemem – to możliwe jest, że objawy OCD i BDD, wpływają na to w jakiś sposób. Dla tych osób kampanie informacyjne mogą nie być wystarczające, ale dalsze leczenie może im pomóc”

– dodała.

Spośród 533 studentów Bowling Green State University, wśród których przeprowadzono badanie, 31 procent można sklasyfikować jako zależnych od opalania, a 12 procent może być uzależnione. Podczas dalszej analizy wykazano, że kobiety z BDD oraz OCD, były mocno powiązane z zależnością od opalania. Przy modelu biorącym pod uwagę uzależnionych od opalania, silny związek wykazany został tylko z OCD.

„Możliwe jest, że niektóre osoby w badanej grupie opalają się nadmiernie w wyniku obsesyjnych myśli o opalaniu, czują potrzebę opalania lub opalanie jest ich sposobem na relaks i zmniejszenie objawów OCD”

– wyjaśnia Ashrafioun.

„Choć w tytule naszego artykułu jest sformułowanie – uzależnienie od opalania – to nie przyjmujemy z góry, że opalanie jest lub może być formą uzależnienia. Twierdzimy, że nie należy odrzucać takiej możliwości, kiedy ktoś opala się często, nawet jeśli nie wykazuje żadnych objawów OCD czy BDD”

– powiedział Ashrafioun.

Pasjonujesz się naturą człowieka i chcesz otrzymywać więcej podobnych wiadomości? Zapraszamy na nasz specjalny fanpage:

Źródło: Ncbi, Bgsu

Zdjęcie: Pixabay

KOMENTARZE disqus
komentuj przez Disqus
Wiedzocholik na Facebooku
POLUB NAS    
Wiedzocholik na Instagramie Wiedzocholik na Instagramie
Przeglądnij się
OBSERWUJ NAS    
Wiedzocholik na Twitterze