4786 ARTYKUŁÓW W SERWISIE
ZNAJDŹ NAS
W INTERNECIE
ŚRODOWISKO

Czy legalizacja marihuany sprawia, że młodzież częściej zaczyna po nią sięgać?

04 Cze 2016
ŚRODOWISKO
autor: Bartek Faryna

Coraz więcej stanów w USA decyduje się na legalizację marihuany – do celów medycznych czy nawet rekreacyjnych. Wiele osób jednak martwi się o to, jaki efekt wywiera to na nastolatków. Najwięcej zmartwień oczywiście obraca się wokół łatwiejszego dostępu, a więc wzrostu spożycia wśród młodych ludzi. Badania przeprowadzone na liczbie 216 000 nastolatków pokazały, jak jest naprawdę.

Zostały one przeprowadzone zarówno w stanach, w których dopuszczono obrót marihuaną przeznaczoną do celów rekreacyjnych, jak i w tych, w których dozwolony jest obrót tylko do celów medycznych. Wyniki jasno pokazały, że spożycie wśród nastolatków zdecydowanie spadło. Spadła również ilość problemów związanych ze spożywaniem marihuany przez osoby nieletnie. Jednocześnie wzrosła liczba dorosłych palących marihuanę. Być może zadziałał tu efekt, według którego coś przestaje być „cool”, jeśli robią to twoi rodzice.

Badania zostały przeprowadzone na osobach w wieku 12 – 17 lat. Obserwacje trwały łącznie 12 lat (pierwszy raz dopuszczono medyczną marihuanę do użytku w 1996 roku). Od roku 2002 do roku 2013 zaobserwowano spadek spożycia wśród nastolatków o 24%. Pytano także nastolatków „czy używali oni marihuany w ciągu ostatnich 12 miesięcy”. Od roku 2002 liczba odpowiedzi potwierdzających spadła o 10%.

Badacze zauważyli także znaczną poprawę zachowania. Młodzież znacznie rzadziej popełniała drobne przestępstwa, wdawała się w bójki i handlowała narkotykami. Naukowcy jednak nie chcą uwierzyć w to, że to wszystko spowodowała częściowa lub całkowita legalizacja marihuany. Bardziej są skłonni uwierzyć w to, że znaczną rolę odgrywał tutaj jakiś inny czynnik. Nie są jednak w stanie jednoznacznie stwierdzić, co to mogło być.

Źródło: Science Alert

KOMENTARZE disqus
komentuj przez Disqus
Wiedzocholik na Facebooku
POLUB NAS    
Wiedzocholik na Instagramie Wiedzocholik na Instagramie
Przeglądnij się
OBSERWUJ NAS    
Wiedzocholik na Twitterze