4782 ARTYKUŁÓW W SERWISIE
ZNAJDŹ NAS
W INTERNECIE
MÓZG

Czy ludzkie oko może widzieć w podczerwieni?

27 Gru 2016
MÓZG
autor: Anna Borkowska

Czy ludzkie oko może widzieć w podczerwieni? Jak pokazują najnowsze badania, w konkretnych warunkach, ludzka siatkówka reaguje na światło podczerwone, wykraczające poza spektrum światła widzialnego – zobaczcie erupcję wulkanu widzianą w podczerwieni.

Waszyngtoński Uniwersytet Medyczny w Saint Louis prowadził badania nad laserami, podczerwienią i ludzkim wzrokiem. Ich celem było wyszukiwanie nowych metod leczenia i zapobiegania utracie wzroku. Podczas jednego z takich eksperymentów, naukowcy zaobserwowali reakcje siatkówki na krótkie impulsy wysyłane z lasera operującego poza spektrum światła widzialnego. Teoretycznie, oko nie powinno rejestrować tych fal świetlnych. Stało się jednak inaczej.

Siatkówka reaguje na krótkie impulsy, dłuższy sygnał nie wywołuje efektu. Oko nie rejestruje światła, lecz siatkówka może reagować. W naturalnych warunkach fotony docierają do siatkówki, która tworzy cząstki odpowiedzialne za przekazywanie informacji i w efekcie – widzenie.

Fotopigment to cząsteczka wytwarzana przez źrenice. Wyłapuje ona fotony i przekazuje informacje dalej, zaczynając proces, który pozwoli nam zidentyfikować światło i widzieć. W normalnych warunkach na tę samą ilość światła widzialnego aktywizują się miliony tych cząsteczek, a wysyłanie krótkich impulsów podczerwieni pobudza jedynie kilka komórek.

Efekt niezwykle mały w porównaniu z reakcją na światło widzialne. Można go jednak wykorzystać w okulistyce, a może w przyszłości uda się ustalić, co decyduje o reakcji na podczerwień.

Pasjonujesz się naturą człowieka i chcesz otrzymywać więcej podobnych wiadomości? Zapraszamy na nasz specjalny fanpage:

Źródło: Sci-news

Zdjęcie: Reference

KOMENTARZE disqus
komentuj przez Disqus
Wiedzocholik na Facebooku
POLUB NAS    
Wiedzocholik na Instagramie Wiedzocholik na Instagramie
Przeglądnij się
OBSERWUJ NAS    
Wiedzocholik na Twitterze