4784 ARTYKUŁÓW W SERWISIE
ZNAJDŹ NAS
W INTERNECIE
MEDYCYNA

Czy menstruacja kobiet żyjących w grupie rzeczywiście się synchronizuje?

14 Kwi 2017
MEDYCYNA
autor: Bartek Faryna

Na temat kobiecej menstruacji pisaliśmy dla Was już wielokrotnie. Dzięki naszemu serwisowi mogliście dowiedzieć się już m.in. dlaczego okres dla niektórych kobiet bywa tak bolesny, czy też sprawdzić dlaczego niektóre kobiety przed okresem stają się nie do zniesienia. Dziś wciąż będziemy obracać się gdzieś w tym temacie, zajmiemy się jednak nieco inną jego stroną. Zapewne choć raz w życiu spotkaliście się z twierdzeniem, że kobiety żyjące w grupie – na przykład w internacie – mają „zsynchronizowaną menstruację”. Czy jednak jest tak w rzeczywistości?

Dr Alexandra Alvergne z University of Oxford postanowiła to zbadać. Przeprowadziła więc kilka małych eksperymentów z użyciem danych z aplikacji Clue, dzięki której kobiety mogą śledzić swój cykl menstruacyjny, zapisywać dane oraz sprawdzać, kiedy wypadają im dni płodne. W badaniu użyto informacji pochodzących od ponad 1 500 użytkowniczek. Przeprowadzono z nimi również małą ankietę. Pytano w niej m.in. o przypadki, kiedy okres badanej kobiety był zsynchronizowany z okresem innej kobiety.

Spośród 1 500 kobiet znaleziono 360 par ochotniczek, które twierdziły, że ich cykl menstruacyjny rzeczywiście się pokrywa. W kolejnym kroku prześledzono 3 kolejne cykle menstruacyjne wszystkich par, aby stwierdzić, czy faktycznie daty rozpoczęcia cyklu są cały czas takie same. W wielu przypadkach daty na początku faktycznie były całkiem zbieżne ze sobą, jednak z każdym kolejnym cyklem zaczęły się one od siebie oddalać.

Po przeanalizowaniu wszystkich uzyskanych danych ostatecznie stwierdzono, że twierdzenie to można włożyć między bajki. A więc nie, okresy kobiet żyjących w grupie nie synchronizują się ze sobą. Skąd jednak w ogóle wziął się ten pomysł? Aby się o tym przekonać, musimy cofnąć się do roku 1970. Wtedy to przeprowadzono badania, z których wysnuto takie właśnie wnioski. Następnie zaczęto wymyślać wytłumaczenie dla tego zjawiska.

Po wielu latach badacze doszli do wniosku, że może mieć to związek z ewolucją. Dla samca alfa łatwiej było zapanować nad stadem swoich samic, kiedy ich cykl menstruacyjny idealnie się ze sobą pokrywał. Samiec mógł wtedy zapładniać wszystkie samice w jednym czasie. Brzmi całkiem sensownie, jednak nie ma w tym za wiele prawdy.

Pasjonujesz się naturą człowieka i chcesz otrzymywać więcej podobnych wiadomości? Zapraszamy na nasz specjalny fanpage:

Źródło: IFLS

KOMENTARZE disqus
komentuj przez Disqus
Wiedzocholik na Facebooku
POLUB NAS    
Wiedzocholik na Instagramie Wiedzocholik na Instagramie
Przeglądnij się
OBSERWUJ NAS    
Wiedzocholik na Twitterze