4784 ARTYKUŁÓW W SERWISIE
ZNAJDŹ NAS
W INTERNECIE
MÓZG

Czy mięśnie wyewoluowały bardziej niż mózg?

02 Sty 2017
MÓZG
autor: Anna Borkowska

Już od szkoły podstawowej uczono nas, że to dzięki mózgowi ludzie są tak wyjątkowym gatunkiem, jednak nowe badania wykazują, że ludzkie mięśnie mogły wyewoluować nawet bardziej niż mózg – dowiedzcie się, jak działa na nasze mięśnie zimny prysznic po treningu.

Naukowcy odkryli, że metabolom (produkty metabolizmu takie jak cukry, witaminy, aminokwasy i neuroprzekaźniki) ludzkiego mózgu, wyewoluował cztery razy szybciej niż mózg szympansa. Mając zamiar użyć mięśni jako „grupy kontrolnej”, badacze bardzo zdziwili się, kiedy odkryli, że ludzkie mięśnie zmieniły się ponad osiem razy bardziej niż mięśnie szympansów.

„Jest to drastyczna zmiana zarówno w mózgu, jak i w mięśniach”

– powiedział Philipp Khaitovich, jeden z autorów badania i badacz na Shanghai Institutes for Biological Science.

„Oczywiście, najbardziej zaskakujące były mięśnie. Miały być tkanką kontrolną – myśleliśmy, że mięśnie będą takie same, ale okazało się, że różnią się jeszcze bardziej”

– dodał.

Międzynarodowy zespół badaczy przeanalizował ponad 10 tysięcy różnych metabolitów w tkankach czterech gatunków: ludzi, szympansów, makaków oraz myszy. Choć większość tkanek rozwijała się według ścieżki zmiany genomu, to tkanka mięśniowa była inna. Naukowcy dość szybko wyeliminowali styl życia jako czynnik odpowiedzialny za zmiany, dzięki zmianie diety makaków na tłustą oraz ograniczeniu ich aktywności fizycznej. Dieta i brak ćwiczeń odpowiadały za około 3 procent zmian.

Zatem, czy możliwe jest, że istnieje związek pomiędzy mięśniami, a mózgiem? Czy ludzkie mięśnie osłabły, kiedy mózg urósł w siłę? Choć analiza metabolitów wykazała zmianę, to nie wykazała, jaki rodzaj zmiany zachodzi w mięśniach.

Pomimo tysięcy możliwych hipotez, naukowcy postanowili przyjrzeć się możliwości „poświęcenia” przez ludzi siły fizycznej na korzyść siły umysłowej. Badacze zebrali profesjonalnych sportowców i wystawili ich przeciwko makakom i szympansom w konkurencji siłowej. Pomimo wielu lat treningu, sportowcom udało się podnieść zaledwie połowę ciężaru, jaki mogły podnieść niewytrenowane, urodzone w niewoli makaki i szympansy.

Potrzeba jednak dalszych badań, aby określi dokładnie, dlaczego zwierzęta wykazały większą siłę. Możliwe na przykład, że ludzkie mięśnie rozwinęły się, aby faworyzować wytrzymałość ponad siłę, jak zasugerował Roland Roberts, redaktor „PLoS Biology”.

„Autorzy badań skupili się na sile, gdyż istnieją w kulturze historie o rzekomej nadludzkiej sile ssaków naczelnych, sile większej, jakiej można by było spodziewać się po czymś rozmiarów człowieka”

– powiedział Roberts.

Khaitovich twierdzi, że nieważne, jaka jest odpowiedź w kwestii mózg kontra mięśnie – jest to zaledwie wierzchołek góry lodowej w badaniu ewolucji metabolomu.

„Nawet po tylu latach badań nad ewolucją, odkryliśmy coś nowego, coś, o czym nie mieliśmy pojęcia, a co jest fundamentalne”

– powiedział Khaitovich.

Pasjonujesz się naturą człowieka i chcesz otrzymywać więcej podobnych wiadomości? Zapraszamy na nasz specjalny fanpage:

Źródło: ABC

Zdjęcie: Pixabay

KOMENTARZE disqus
komentuj przez Disqus
Wiedzocholik na Facebooku
POLUB NAS    
Wiedzocholik na Instagramie Wiedzocholik na Instagramie
Przeglądnij się
OBSERWUJ NAS    
Wiedzocholik na Twitterze