4782 ARTYKUŁÓW W SERWISIE
ZNAJDŹ NAS
W INTERNECIE
TECHNOLOGIA

Czym może się dla Ciebie skończyć kupowanie nieoryginalnych ładowarek z Chin za grosze

08 Gru 2016
TECHNOLOGIA
autor: Bartek Faryna

Wadliwe baterie telefonów komórkowych dały się w tym roku wielu osobom we znaki. Wybuchające Samsungi to tylko niewielka część całego problemu. Jednak okazuje się, że nie tylko baterie mogą stanowić niebezpieczeństwo. Badania przeprowadzone w Kanadzie pokazują, że na użytkowników czyha jeszcze jeden niebezpieczny wróg. Mowa tutaj o ładowarkach.

Oczywiście problem nie dotyka tak często oryginalnych ładowarek z certyfikatem producenta lecz podróbek, które często sprzedawane są po znacznie niższych cenach na różnych portalach aukcyjnych w sieci. W przypadku tego konkretnego badania zajmiemy się tylko i wyłącznie ładowarkami dedykowanymi dla telefonów Apple iPhone.

Kanadyjczycy sprawdzili łącznie 400 różnych ładowarek, które zakupili w sieci. Okazało się, że 99% z nich nie przeszło nawet podstawowych testów bezpieczeństwa. Jedynie trzy modele oferowały odpowiednią izolację, która mogłaby uchronić użytkownika przed ewentualnym porażeniem prądem. Testowane ładowarki pochodziły z 8 różnych krajów: USA, Kanady, Kolumbii, Chin, Tajlandii oraz Australii.

Przeprowadzono podstawowe testy bezpieczeństwa elektrycznego – w tym test wytrzymałości dielektrycznej izolacji. Jednak to, że 99% ładowarek oblało cały test, nie jest jeszcze najgorszą wiadomością. 20 spośród nich uległo natychmiastowemu uszkodzeniu, i po prostu przestały spełniać swoją rolę. Kolejne 12 modeli wykazało wyciek napięcia elektrycznego. Jeśli więc jakiś użytkownik natknąłby się na ten właśnie egzemplarz, mogłoby dojść do porażenia.

Wychodzi więc na to, że praktycznie wszystkie podróbki mogą stanowić niebezpieczeństwo dla swoich użytkowników, a to właśnie posiadacze telefonów od Apple’a szczególnie często sięgają po nieoryginalne dodatki, ze względu na niebotycznie wysokie ceny tych oryginalnych. Czyli kupując oryginalne ładowarki możemy czuć się bezpiecznie? Okazuje się, że nie do końca.

W czerwcu tego roku pojawiły się doniesienia dotyczące fałszerstwa. Firma Apple sfałszowała wyniki testów bezpieczeństwa niemal 90% swoich ładowarek, które były sprzedawane w sklepie Amazon. Dlaczego jednak tego typu urządzenia są tak niebezpieczne? Okazuje się, że problem tkwi w samym projekcie, a konkretnie w projekcie izolacji.

Oryginalne produkty nie są jednak aż tak niebezpieczne, jak podróbki. Ich niedociągnięcia mogą raczej objawić się uszkodzeniem samej ładowarki, a nie śmiercią użytkownika – jak miało to miejsce kilkukrotnie w przypadku podróbek.

Jak jednak odróżnić produkt oryginalny od podróbki? Przede wszystkim trzeba zwracać uwagę na kolor. Ładowarki od Apple’a zawsze są białe. Oczywiście opakowanie też jest ważne. Na podróbkach często pojawiają się także różnego rodzaju literówki.

Na koniec spójrzmy prawdzie w oczy. Apple faktycznie słono każe sobie płacić za swoje oryginalne akcesoria, jednak zdrowie nie ma swojej ceny. Warto więc wydać kilka dodatkowych złotych.

Pasjonujesz się technologią i chcesz otrzymywać więcej podobnych wiadomości? Zapraszamy na nasz specjalny fanpage:

Źródło: Science Alert

KOMENTARZE disqus
komentuj przez Disqus
Wiedzocholik na Facebooku
POLUB NAS    
Wiedzocholik na Instagramie Wiedzocholik na Instagramie
Przeglądnij się
OBSERWUJ NAS    
Wiedzocholik na Twitterze