4733 ARTYKUŁÓW W SERWISIE
ZNAJDŹ NAS
W INTERNECIE
MEDYCYNA

Czy możemy dostać ataku serca w trakcie uprawiania seksu?

14 Lis 2017
MEDYCYNA
autor: Bartek Faryna

Na pewno kojarzycie charakterystyczne sceny z filmów, kiedy to kochankowie uprawiają dziki seks i nagle jedno z nich łapie się za klatkę piersiową, nie może złapać oddechu i pada bez życia. Oczywiście przyczyną śmierci jest zawsze tzw. nagłe zatrzymanie krążenia (SCA), które może mieć bardzo wiele przyczyn – m.in. zawał serca, zator tętnicy płucnej itd. Czy jednak coś takiego często zdarza się w normalnym życiu? Czy w podeszłym wieku powinniśmy obawiać się każdego stosunku, ponieważ może to być nasz ostatni? Naukowcy z Cedars-Sinai Heart Institute postanowili odpowiedzieć na to pytanie.

Sprawdzili oni aż 4 557 przypadków śmierci z lat 2002 – 2015, których przyczyną było nagłe zatrzymanie krążenia. Okazało się, że seks miał cokolwiek wspólnego jedynie z 34 z nich. Jednak ludzie, którzy w ten sposób odeszli z tego świata, mieli już jakąś historię chorób sercowo-naczyniowych. Warto również dodać, że statystycznie najczęściej byli to Afroamerykanie w średnim wieku płci męskiej, a większość z nich zażywała jakieś środki na serce. W tym miejscu warto też wspomnieć, że przyczyną ich śmierci zwykle bywało nagłe zatrzymanie krążenia związane z migotaniem komór lub częstoskurczem.

Wprawdzie rezultaty badań są naprawdę ciekawe, to jednak naukowcy wskazali słabe strony eksperymentu. Nikt nie był w stanie stwierdzić, jak często osoby wzięte pod uwagę w ogóle uprawiały seks i jak wyglądała ta ich aktywność seksualna. Czy wiązało się to również z zażywaniem narkotyków, piciem alkoholu lub przyjmowaniem środków na potencję? Nie wiadomo.

Jednak byli oni w stanie określić pewien inny ciekawy czynnik. Okazuje się, że resuscytacja krążeniowo-oddechowa przeprowadzona w ciągu pierwszych kilku minut od ataku, była w stanie zwiększyć szansę na przeżycie aż dwu albo nawet trzykrotnie. Niestety była ona przeprowadzana jedynie w 1/3 wszystkich badanych przypadków.

Na całym świecie umiera aż 350 000 osób rocznie z powodu nagłego zatrzymanie krążenia. Uczcie więc zarówno siebie samych, jak i swoje dzieci, przeprowadzania resuscytacji krążeniowo-oddechowej. Możecie w ten sposób – dosłownie! – uratować komuś życie.

Odpowiadając jednak na pytanie zadane w tytule: owszem, możemy umrzeć w ten sposób. Musimy mieć jednak do tego odpowiednie predyspozycje i mieć niesamowitego pecha – zdarza się to bowiem ekstremalnie rzadko.

Pasjonujesz się naturą człowieka i chcesz otrzymywać więcej podobnych wiadomości? Zapraszamy na nasz specjalny fanpage:

Źródło: IFLS

KOMENTARZE disqus
komentuj przez Disqus
Wiedzocholik na Facebooku
POLUB NAS    
Wiedzocholik na Instagramie Wiedzocholik na Instagramie
Przeglądnij się
OBSERWUJ NAS    
Wiedzocholik na Twitterze