4725 ARTYKUŁÓW W SERWISIE
ZNAJDŹ NAS
W INTERNECIE
FAUNA I FLORA

Czy możemy wybić szybę samochodu, w którym „gotuje się” pies? Prawnik zabrał głos w tej sprawie

14 Lip 2017
FAUNA I FLORA
autor: Bartek Faryna

Lato w mieście. Upał, spiekota, skwar, żar lejący się z nieba – istny piekarnik. A w środku tego wszystkiego my, mieszkańcy dużych aglomeracji miejskich. Do tego grona możemy jednak zaliczyć nie tylko ludzi. Często zapominamy o naszych czworonożnych przyjaciołach, którzy dzielą z nami dolę i niedolę. Wiele osób zabiera swoje psy dosłownie wszędzie. W mieście często można spotkać takiego Burka przywiązanego przed sklepem lub pozostawionego w samochodzie. No właśnie – w samochodzie. Właściciele takich psów chyba nie zdają sobie sprawy, jak szybko temperatura w środku może wzrosnąć w trakcie upałów – szczególnie, jeśli samochód stoi na pełnym słońcu.

Temperatury w środku samochodów latem często potrafią znacznie przekraczać granicę 50°C. Pomyślcie więc, jak musi czuć się pies przebywający w takim środowisku, nawet jeśli szyba jest nieco uchylona. Nie trzeba wiele, aby taka sytuacja zakończyła się nawet śmiercią czworonoga. Co więc możemy zrobić, jeśli będziemy świadkami podobnego zdarzenia. Możemy wezwać odpowiednie służby – straż miejską lub policję. Niestety w takiej sytuacji często liczy się każda minuta, a więc wypadałoby zacząć działać.

Specjaliści od prawa radzą, aby zrobić co następuje. Najpierw zawiadamiamy odpowiednie służby o zaistniałej sytuacji oraz o tym, że sami zamierzamy zacząć działać. Następnie dobrze by było zebrać wokół siebie jak największą ilość osób, które będą w mogły zaświadczyć, że działaliśmy w trosce o życie psa. Kolejnym krokiem jest wybicie szyby. Nie możemy uderzać jednak w sam jej środek, lecz powinniśmy celować gdzieś w obrzeża. Nie róbmy też tego gołą ręką. Jeśli nie ma w okolicy żadnego narzędzia, którym moglibyśmy się posłużyć, po prostu owińmy dłoń jakimś grubym materiałem i działajmy.

Oczywiście właściciel samochodu oraz psa może żądać od nas odszkodowania i skierować całą sprawę do sądu, jednak należy pamiętać o tym, że takie pozostawianie zwierzęta w nagrzanym pojeździe podchodzi pod znęcanie się nad zwierzętami. A za to prawo przewiduje karę pozbawienia wolności do lat 2. W takiej sytuacji chronieni również jesteśmy stanem wyższej konieczności. Art. 26 § 1. Kodeksu karnego stanowi, że „nie popełnia przestępstwa, kto działa w celu uchylenia bezpośredniego niebezpieczeństwa grożącego jakiemukolwiek dobru chronionemu prawem, jeżeli niebezpieczeństwa nie można inaczej uniknąć, a dobro poświęcone przedstawia wartość niższą od dobra ratowanego”.

Tak więc do dzieła!

Pasjonujesz się fauną i chcesz otrzymywać więcej podobnych wiadomości? Zapraszamy na nasz specjalny fanpage:

Źródło: Gazeta Wrocławska

KOMENTARZE disqus
komentuj przez Disqus
Wiedzocholik na Facebooku
POLUB NAS    
Wiedzocholik na Instagramie Wiedzocholik na Instagramie
Przeglądnij się
OBSERWUJ NAS    
Wiedzocholik na Twitterze