4784 ARTYKUŁÓW W SERWISIE
ZNAJDŹ NAS
W INTERNECIE
MEDYCYNA

Czy nauka w końcu znalazła skuteczny lek na siwienie?

12 Kwi 2017
MEDYCYNA
autor: Anna Borkowska

Siwe włosy – jeden z najbardziej dokuczliwych objawów starzenia, być może odejdzie już wkrótce do lamusa – czy wyrywanie siwych włosów sprawi, że będzie ich więcej? W uporaniu się z kłopotliwymi siwymi włosami może nam bowiem pomóc nauka. Zespół europejskich naukowców twierdzi, że odkrył nie tylko przyczynę siwych włosów, ale także lek, który pomoże ją zwalczyć. Dodatkowo, leczenie to może pomóc ludziom cierpiącym na bielactwo – przewlekłą chorobę polegającą na depigmentacji płatów skóry.

Jak wiadomo, włosy siwieją z powodu tworzenia się nadtlenku wodoru w mieszkach włosowych, co powoduje stres oksydacyjny i siwienie. Roztwory nadtlenku wodoru od lat są wykorzystywane jako tani i łatwy sposób na nadanie włosom koloru blond. U osób młodszych, enzym katalaza rozkłada nadtlenek wodoru na wodę i tlen. Jednak z wiekiem poziom tego enzymu spada. Zmniejsza się także poziom enzymów zwanych MSR A i B, które naprawiają uszkodzenia wywołane przez nadtlenek wodoru.

Naukowcy przeanalizowali 2411 osób z bielactwem. Obserwując ludzi z dwoma różnymi typami bielactwa – ściśle segmentowym bielactwem (SSV) i niesegmentowym bielactwem (NSV), odkryli, że oba typy związane są ze stresem oksydacyjnym. Poprzez zastosowanie miejscowego leczenia substancją o nazwie PC-KUS, czyli pseudokatalazą, naukowcy skutecznie leczyli przebarwienia na skórze oraz białe rzęsy u osób cierpiących na bielactwo.

Mimo iż siwe włosy nie są zbyt mile widzianą oznaką starzenia, niektóre dowody wskazują, że mogą one być wskaźnikiem dobrego zdrowia. Naukowcy odkryli, że dziki ze znaczącą siwizną, w rzeczywistości były w doskonałej formie.

„Były w świetnej kondycji i miały najniższy poziom uszkodzenia oksydacyjnego”

– powiedział naukowiec Ismael Galván z Museo Nacional de Ciencias Naturales w Hiszpanii.

Mimo to, wiele osób nadal szuka skutecznej metody, by ukryć siwe włosy.

„Przez pokolenia starano się wymyślić sposób na ukrycie siwych włosów. Ale dziś po raz pierwszy opracowano leczenie, które trafia w rzeczywiste źródło problemu. To bardzo dobra wiadomość nie tylko dla ludzi z siwymi włosami, ale również dla osób z bielactwem”

– powiedział doktor Gerald Weissmann.

Wyniki zostały opublikowane w eksperymentalnym piśmie biologicznym „FASEB Journal”.

Pasjonujesz się naturą człowieka i chcesz otrzymywać więcej podobnych wiadomości? Zapraszamy na nasz specjalny fanpage:

Źródło: Livescience

Zdjęcie: Pixabay

KOMENTARZE disqus
komentuj przez Disqus
Wiedzocholik na Facebooku
POLUB NAS    
Wiedzocholik na Instagramie Wiedzocholik na Instagramie
Przeglądnij się
OBSERWUJ NAS    
Wiedzocholik na Twitterze