4738 ARTYKUŁÓW W SERWISIE
ZNAJDŹ NAS
W INTERNECIE
ŚRODOWISKO

Czy odkrycie dokonane przez Polaka sprawi, że będziemy musieli od nowa napisać historię ludzkości?

05 Wrz 2017
ŚRODOWISKO
autor: Bartek Faryna

Istnieje powszechne przekonanie, że „człowiek pochodzi z Afryki”. Tam bowiem znaleziono pierwsze dowody bytowania naszych przodków. Okazuje się jednak, że wcale nie jest to takie pewne. Pamiętacie jeszcze jeden z naszych poprzednich wpisów, mówiący o tym, że ewolucja naszego gatunku zaczęła się aż 200 000 lat wcześniej i to w Europie? Czy więc musimy od nowa napisać historię naszego pochodzenia? Nie tak szybko, dowodów niestety jest za mało, aby wprowadzić tak duże zmiany. Dzisiaj dostarczymy jednak kolejnych. Będą one jednocześnie potwierdzeniem teorii zamieszczonej w poprzednim wpisie oraz będą one przeczyły temu, że gatunek ludzki pochodzi z Afryki. A wszystko to za sprawą odkrycia dokonanego przez pewnego Polaka.

Odkrycia dokonał jeszcze w 2002 roku dr Gerard Gierliński – z Państwowego Instytutu Geologicznego (PIG)-PIB w Warszawie – przebywający wtedy na wakacjach na Krecie. Specjalizuje się on w badaniu prehistorycznych odcisków stóp. Zbieg okoliczności chciał, że dr Gierliński natrafił na pewne bardzo nietypowe ślady. Postanowił więc się nimi zainteresować. Ze wstępnych ustaleń wynikało, że należały one do ssaka. Nie poczyniono jednak bardziej szczegółowych badań. Na miejsce paleontolog wrócił dopiero w 2010 roku z wraz z Grzegorzem Niedźwiedzkim z Uniwersytetu w Uppsali. Dzięki poczynionym wtedy badaniom ustalono, że ślady mają aż 5,7 mln lat i zostały pozostawione przez homininy – archaiczne formy ludzkie.

Przeczy to więc uznawanej nadal teorii, według której wszyscy przodkowie człowieka starsi niż 1,8 mln lat pochodzą z Afryki. Według tej samej teorii nawet wtedy, kiedy pojawili się już pierwsi archaiczni ludzie, nie wyemigrowali oni od razu z Czarnego Kontynentu, lecz pozostali tam jeszcze przez kilka milionów lat.

W czasach miocenu – a więc w tych, z których pochodzą odkryte ślady – Kreta była połączona lądem z Grecją, a pustynia Sahara nie istniała. Jej teren zajmowany był przez sawanny rozciągające się aż do Morza Śródziemnego. Kreta mogła więc stanowić część szlaku, z którego korzystali archaiczni ludzie.

Źródło: PAP

KOMENTARZE disqus
komentuj przez Disqus
Wiedzocholik na Facebooku
POLUB NAS    
Wiedzocholik na Instagramie Wiedzocholik na Instagramie
Przeglądnij się
OBSERWUJ NAS    
Wiedzocholik na Twitterze