4786 ARTYKUŁÓW W SERWISIE
ZNAJDŹ NAS
W INTERNECIE
MÓZG

Czy ojcowie troszczą się o swoje córki bardziej niż o synów?

29 maja 2017
MÓZG
autor: Anna Borkowska

Wiele dotychczasowych badań wykazało, że ojcowie często traktują chłopców i dziewczynki w odmienny sposób – dowiedzcie się, do czego może prowadzić wczesne ojcostwo. Badanie mózgu mężczyzn, którzy zostali niedawno ojcami ujawniło, że mężczyźni zazwyczaj troszczą się o swoje córki bardziej niż o synów. Jak widać, powiedzenie „córeczka tatusia”, wcale nie jest bezzasadne.

„Tatusiowie są bardziej uważni i wrażliwi na potrzeby swoich malutkich córek niż na potrzeby synów w tym samym wieku”

– pokazują badania.

Wyniki zostały opublikowane w czasopiśmie „Behavioral Neuroscience”.

W badaniu wzięło udział 52 świeżo upieczonych ojców. Przez kilka dni, uczestnicy nosili urządzenie do nagrywania rozmów z dzieckiem, a następnie przeszli badanie rezonansem magnetycznym, podczas którego oglądali zdjęcia dzieci i dorosłych, w tym własne fotografie, przedstawiające różne wyrazy twarzy – od radości aż po płacz. Badanie pokazało, że obszary mózgu odpowiedzialne za rozpoznawanie twarzy i regulację emocji, były bardziej aktywne u ojców dziewczynek, gdy zobaczyli oni swoje córki.

Naukowcy zidentyfikowali również inne cechy. Na przykład, wykazano, że w mózgu ojców córek, bardziej aktywne są regiony odpowiedzialne za wartości i emocje. Ponadto, ojcowie dziewczynek, komunikując się z nimi, częściej śpiewają, bardziej otwarcie okazują emocje i częściej używają słownictwa związanego z cielesnością (np. „brzuch”, „policzek”, „twarz”, „tłuszcz” i „nogi”) i negatywnymi emocjami, (takimi jak „płacz”, „łzy” i „samotność”), a ojcowie chłopców – słów związanych z sukcesem i rozwojem (np. „najlepszy”, „wygrać” „super”, „dumny” i „ulubione”). Odkryto również, że ojcowie porozumiewając się ze swoimi synami, są o wiele bardziej „szorstcy”. Oczywiście, taka różnica w kontaktach z dzieckiem poniekąd kształtuje jego osobowość w przyszłości.

Wyniki te wskazują, że w świecie rzeczywistym, ojcowskie zachowania i funkcje mózgu różnią się w zależności od płci dziecka. Autorzy badania zauważyli, że rodzaj języka, którego używa rodzic, powiązany jest z przyszłymi osiągnięciami edukacyjnymi i akademickimi.

Pasjonujesz się naturą człowieka i chcesz otrzymywać więcej podobnych wiadomości? Zapraszamy na nasz specjalny fanpage:

Źródło: Psycnet, Nbcnews, Psychcentral

Zdjęcie: Pinterest

KOMENTARZE disqus
komentuj przez Disqus
Wiedzocholik na Facebooku
POLUB NAS    
Wiedzocholik na Instagramie Wiedzocholik na Instagramie
Przeglądnij się
OBSERWUJ NAS    
Wiedzocholik na Twitterze