4784 ARTYKUŁÓW W SERWISIE
ZNAJDŹ NAS
W INTERNECIE
MÓZG

Czy picie alkoholu może spowodować zmiany w DNA?

06 Mar 2017
MÓZG
autor: Anna Borkowska

Jak pokazują wyniki ostatnich badań, spożywanie alkoholu w młodzieńczych latach życia, może powodować stałe uszkodzenia w mózgu, co w późniejszych latach prowadzi do alkoholizmu – czy wiecie, że już jedno upicie się może mieć negatywne skutki zdrowotne? Oprócz tego, trunki pite przez młodzież mogą powodować trwałe zmiany w DNA. Zmiany te, wraz z uszkodzeniami mózgu, mogą powodować w następnych latach niepokojące dolegliwości.

Alkohol modyfikuje geny w komórkach mózgu, co w dalszym ciągu osłabia tworzenie się połączeń między nimi. Naukowcy mają jednak nadzieję, że być może uda się stworzyć lekarstwo, które chociaż osłabi szkodliwe skutki tych mutacji w genach.

Profesor Subhash Pandey University of Illinois wyjaśnia, że libacje alkoholowe wśród młodzieży, zakłócają prawidłowy rozwój mózgu. Jak dowodzą badania wykonane przez zespół z prof. Pandeyem na czele, picie alkoholu w okresie młodzieńczym powoduje trwałe zmiany, które przekładają się na jakość pracy mózgu w późniejszych latach.

Ekipa profesora użyła grupy szczurów laboratoryjnych w wieku 28 dni, by zbadać wpływ alkoholu na ich mózgi. Zgodnie ze schematem, szczurom podawano alkohol przez 2 dni, a na 3 kolejne dni odstawiano trunek. Cały eksperyment trwał 13 dni. Wykazano, że szczury pojone alkoholem zachowywały się inaczej, zmiany te trwały długo, nawet po zakończeniu podawania alkoholu.

Pasjonujesz się naturą człowieka i chcesz otrzymywać więcej podobnych wiadomości? Zapraszamy na nasz specjalny fanpage:

Źródło: News.uic.edu

Zdjęcie: Pixabay

KOMENTARZE disqus
komentuj przez Disqus
Wiedzocholik na Facebooku
POLUB NAS    
Wiedzocholik na Instagramie Wiedzocholik na Instagramie
Przeglądnij się
OBSERWUJ NAS    
Wiedzocholik na Twitterze