4786 ARTYKUŁÓW W SERWISIE
ZNAJDŹ NAS
W INTERNECIE
ŚRODOWISKO

Czy Polska jest krajem leniwych ludzi? Najnowsze badanie nie pozostawia wątpliwości

25 Lip 2017
ŚRODOWISKO
autor: Bartek Faryna

Jak to jest u was z tą aktywnością fizyczną? Lubicie ruch? Chodzicie na siłownię? Do szkoły albo do pracy wolicie jeździć rowerem niż samochodem? Czy zastanawialiście się kiedyś, jak to wygląda u reszty naszych rodaków? A może wybiegliście myślami jeszcze dalej i zastanawialiście się, jak to wygląda u przeciętnego mieszkańca innego kraju? A może nad tym, jak na tle całego świata wypada Polska? Jeśli kiedykolwiek nachodziły was takie myśli, a nie byliście w stanie znaleźć odpowiedzi, to już możecie przestać szukać. Niedawno przeprowadzono bowiem „największe badania dotyczące ludzkiego ruchu”.

W teście porównano wyniki pochodzące ze 111 krajów z całego świata. Łączna liczba analizowanych kont wynosiła aż 700 000 – można więc śmiało powiedzieć, że były to największe tego typu badania w historii nauki. O co jednak chodzi? Analizowano łączną liczbę kroków pochodzącą ze smartfonów ludzi mieszkających w danym kraju. Zdaniem specjalistów jest to świetna metoda, aby w łatwy sposób zmierzyć aktywność fizyczną naprawdę sporej liczby ludzi. Czy ilość wykonanych w danym dniu kroków jest dobry wyznacznikiem? Raczej tak – tak naprawdę lepszego nie mamy. Jak jednak wypadła Polska na tle innych krajów?

Światowa średnia wynosi około 4 900 kroków dziennie. Nasi rodacy wykonują ich jakieś 5 100 każdego dnia. Nie jest więc tak źle. Na tle całej Europy wypadamy bardzo przeciętnie, jednak już na tle całego świata nasz wynik jest całkiem niezły. Najgorszym krajem okazała się Indonezja z wynikiem wynoszącym zaledwie 3 513 kroków, a na czele całych zawodów znajduje się oczywiście Hong Kong z wynikiem 6 880 kroków dziennie. Kto był najlepszy w Europie? Była to Ukraina z wynikiem wynoszącym 5 750 kroków dziennie.

Oczywiście nie wszyscy robią taką samą ilość kroków w każdym kraju. W niektórych różnice te były większe a w innych mniejsze. Jedne z największych różnic można było zaobserwować w USA, z kolei z drugiej strony stawki znalazła się Szwecja – tam różnice były najmniejsze. Zdaniem ekspertów tak mała różnica bierze się z faktu, że w tym samym kraju różnica między bogatymi a biednymi również jest znikoma.

Co jednak może wpływać na zwiększoną aktywność członków danego społeczeństwa? Jest to m.in. infrastruktura. Jeśli w danym mieście dostęp na piechotę był ułatwiony, jego mieszkańcy automatycznie częściej wybierali właśnie ten środek transportu.

Źródło: Science Alert

KOMENTARZE disqus
komentuj przez Disqus
Wiedzocholik na Facebooku
POLUB NAS    
Wiedzocholik na Instagramie Wiedzocholik na Instagramie
Przeglądnij się
OBSERWUJ NAS    
Wiedzocholik na Twitterze