4784 ARTYKUŁÓW W SERWISIE
ZNAJDŹ NAS
W INTERNECIE
MEDYCYNA

Czy przerzucenie się na e-papierosy rzeczywiście redukuje ryzyko wystąpienia raka?

07 Lut 2017
MEDYCYNA
autor: Bartek Faryna

Pamiętacie jeszcze, jak e-papierosy zaczęły wchodzić na rynek? Miały być zdrowszą alternatywą dla zgubnego nałogu palenia regularnych papierosów. W tej chwili są one już z nami kilka lat, a więc jest to chyba dobry czas, aby wyciągnąć pierwsze poważne wnioski. Na taki właśnie pomysł wpadli badacze z University College London. Lion Shahab – wraz z kolegami – postanowił przekonać się, czy przerzucenie się na e-papierosy rzeczywiście może zmniejszyć ryzyko pojawienia się nowotworów w organizmie.

Przeprowadzono więc badania z udziałem 181 osób, które przerzuciły się z regularnych papierosów na te elektroniczne co najmniej pół roku wcześniej. Pobrano od nich próbki moczu oraz próbki śliny, zbadano pod kątem obecności substancji chemicznych odpowiedzialnych za powstawanie określonych odmian nowotworów, a następnie całość porównano do takich samych próbek, które pochodziły od regularnych palaczy klasycznych papierosów.

Wyniki okazały się bardzo obiecujące. Toksyny obecne w moczu i ślinie osób palących normalne papierosy, były prawie w ogóle niezauważalne w moczu i ślinie osób, które przerzuciły się na e-papierosy zaledwie pół roku wcześniej. Wyniki porównano także z wynikami badań próbek od osób, które rzuciły palenie papierosów i przerzuciły się na żucie gum zawierających nikotynę. U nich również nie wykryto obecności tak dużej liczby niebezpiecznych kancerogennych toksyn.

Jako przykład weźmiemy obecność substancji zwanej NNAL (4-(methylnitrosamino)-1-(3-pyridyl)-1-butanol). U palaczy e-papierosów ilość toksyny w ciele zmniejszyła się aż o 97,5%. Jednak na NNAL się nie kończy. W organizmach „vaperów” znacznie zmniejszyło się również stężenie związków chemicznych takich, jak: akrylonitryl, 1,3-butadien czy akroleina.

Poruszenie tematu nie obyło się również bez kontrowersji w świecie nauki. Wielu ekspertów uważa bowiem, że palenie e-papierosów może zmniejsza ryzyko zachorowania na raka, to wiąże się jednak z ryzykiem zachorowania na przykład na choroby serca. W przypadku „vaperów” może być więc zagrożony układ sercowo-naczyniowy.

Nie zapominajcie jednak o wielu innych groźnych substancjach znajdujących się w liquidach, takich jak na przykład diacetyl. Z innych badań mogliśmy z kolei dowiedzieć się, że palenie e-papierosów zgubnie wpływa na układ odpornościowy człowieka.

Na koniec jeszcze jedna ciekawostka – tym razem nieco bardziej pozytywna. E-papierosy na pewno pomagają w rzuceniu palenia klasycznych „fajek” – przynajmniej niektóre z nich.

Pasjonujesz się naturą człowieka i chcesz otrzymywać więcej podobnych wiadomości? Zapraszamy na nasz specjalny fanpage:

Źródło: New Scientist

KOMENTARZE disqus
komentuj przez Disqus
Wiedzocholik na Facebooku
POLUB NAS    
Wiedzocholik na Instagramie Wiedzocholik na Instagramie
Przeglądnij się
OBSERWUJ NAS    
Wiedzocholik na Twitterze