4725 ARTYKUŁÓW W SERWISIE
ZNAJDŹ NAS
W INTERNECIE
MÓZG

Czy światło ma wpływ na wytrzymałość sportowców?

27 Cze 2017
MÓZG
autor: Anna Borkowska

Sportowcy bardzo często biorą udział w zawodach i treningach, które odbywają się późno w nocy, kiedy nie mogą już zaprezentować pełni swoich umiejętności. Ale, co odkryli właśnie szwajcarscy naukowcy, jeśli wystawimy ich na działanie światła niebieskiego, ich wyniki sportowe mogą ulec znacznej poprawie – czy światło z lampy UVA do suszenia paznokci żelowych może powodować raka? Z czego właściwie to wynika?

Wiele zawodów sportowych odbywa się późnym wieczorem, ponieważ muszą one być pokazane w telewizji w systemie prime-time. Niestety, ta pora dnia ma swoje wady, ponieważ wielu sportowców nie może wówczas osiągnąć swoich najlepszych wyników, z powodu swojego normalnego cyklu sen-czuwanie. Naukowcy postanowili sprawdzić, czy niebieskie światło może zrekompensować skutki tej niekorzystnej sytuacji.

Badania przeprowadzone przez profesora Arno Schmidt-Trucksässa, Raphaela Knaiera i ich kolegów z Uniwersytetu w Bazylei, ukazują bardzo ciekawe wnioski, z których wynika, że jeśli zawodnicy są wystawieni przed zawodami na światło niebieskie, osiągają lepsze wyniki.

Od dawna wiadomo, że niebieskie światło zmniejsza produkcję melatoniny – hormonu snu. Naukowcy odkryli, że niebieskie światło zwiększało wytrzymałość sportowców podczas 12-minutowego testu na rowerku stacjonarnym.

W badaniu wzięło udział 74 młodych sportowców płci męskiej. Uczestnicy zostali losowo podzieleni na trzy grupy i przez godzinę poddawano ich działaniu jasnego światła, niebieskiego światła lub kontrolnego światła, a następnie sprawdzano ich parametry fizyczne na rowerku stacjonarnym.

Niebieskie światło znacznie zwiększało zdolności fizyczne sportowców, a im było ono bardziej intensywne, tym lepsze osiągali oni wyniki. Światło to tłumiło produkcję melatoniny i wpływało na cykl sen-czuwanie. W porównaniu ze światłem kontrolnym, jasne światło doprowadziło do niewielkiego zwiększenia ogólnej wydajności, ale różnica ta nie była istotna statystycznie.

„Jadnak, skoro nawet drobne różnice są istotne w sporcie na najwyższym poziomie, to powinny być prowadzone dalsze, jeszcze bardziej szczegółowe badania w tym zakresie”

– powiedział profesor Schmidt-Trucksäss.

Wyniki badania opublikowano w czasopiśmie „Frontiers in Physiology”.

Pasjonujesz się naturą człowieka i chcesz otrzymywać więcej podobnych wiadomości? Zapraszamy na nasz specjalny fanpage:

Źródło: Unibas

Zdjęcia: Pixabay

KOMENTARZE disqus
komentuj przez Disqus
Wiedzocholik na Facebooku
POLUB NAS    
Wiedzocholik na Instagramie Wiedzocholik na Instagramie
Przeglądnij się
OBSERWUJ NAS    
Wiedzocholik na Twitterze