4784 ARTYKUŁÓW W SERWISIE
ZNAJDŹ NAS
W INTERNECIE
TECHNOLOGIA

Czy technologia pomoże kontrolować ruchy tłumu?

07 Cze 2017
TECHNOLOGIA
autor: Anna Borkowska

Śmierć poprzez stratowanie wydaje się być straszna i jednocześnie niepotrzebna. Niestety, pomimo tego, że mamy już XXI wiek, wciąż zdarzają się przypadki, że w ogromnym tłumie zadeptane zostaje wiele osób – dlaczego w tłumie jesteśmy mniej wrażliwi na cierpienie innych?

Dowodem na to może być święto w Indiach, kiedy to stratowanych zostało 115 osób. Przerażenie szybko przerodziło się we wściekłość, kiedy media poinformowały, że ofiar można było uniknąć przy lepszym zarządzaniu tłumem.

Czy technologia może pomóc uniknąć podobnych wypadków w przyszłości?

Podczas pielgrzymki muzułmanów do Mekki, odbywającej się w październiku, władze używają oprogramowania do analizy tłumu w czasie rzeczywistym, co ma pomagać w wykrywaniu problemów w tłumie, a nawet przewidywać, gdzie tłum będzie zbyt liczny. Strumienie danych w czasie rzeczywistym spływają do dużego pokoju operacyjnego, gdzie są analizowane przez personel wojskowy, policję i osoby zajmujące się zarządzaniem tłumem. Oprogramowanie zapewnia dokładne dane na temat liczebności, gęstości, rozmieszczenia oraz przepływu tłumu.

„Tłum może być niebezpiecznym miejscem. Panika wywołana przez ludzi z tłumu, katastrofy naturalne czy  złe zarządzanie tłumem, od dawna były przyczyną wielu zgonów”

– powiedziała Fiona Sterns, współzałożyciel firmy CrowdVision, która odpowiedzialna jest za oprogramowanie wspomagające zarządzanie tłumem.

Spośród wydarzeń publicznych na wielką skalę, to właśnie pielgrzymka do Mekki jest największa oraz posiada najbardziej tragiczną historię – przez lata zginęło tysiące ludzi. Jeden z najbardziej tragicznych incydentów miał miejsce w 2006 roku, kiedy to tłum pielgrzymów w panice stratował 346 osób i ranił kolejne 200.

Współtwórca CrowdVision, doktor Anders Johansson przeanalizował nagrania z kamer ukazujące pielgrzymkę z 2006 roku i odkrył, że istniały wzory zachowań, które odpowiednio wcześnie wykryte, mogły zapobiec tragicznym wydarzeniom. W 2007 roku system zainstalowano w Mekce, gdzie używany jest do monitorowania tłumu.

Firma odpowiedzialna za oprogramowanie nie lubi kusić losu, ale od czasu jej zaangażowania, nie odnotowano żadnych zgonów. Nie jest to jednak zasługa samej technologii, jak podkreśla Fiona Sterns.

„W ostatnich latach władze zainwestowały dużo środków w infrastrukturę, planowanie oraz technologię, aby zapewnić pielgrzymom bezpieczeństwo. My odgrywamy ważną rolę dostarczając aktualnych danych, niezbędnych do podejmowania decyzji operacyjnych”

– powiedziała Sterns.

Saudyjskie władze zadowolone są z takiego partnera technologicznego.

„Analiza zachowań tłumu w czasie rzeczywistym w znacznym stopniu podnosi bezpieczeństwo pielgrzymów”

– powiedział doktor Salim Bosta, ekspert zarządzania tłumem w ministerstwie infrastruktury.

Jednak Keith Still, naukowiec zajmujący się badaniem zachowań tłumu, jest bardzo sceptyczny, jeśli chodzi możliwości technologii w takich miejscach.

„Każde rozwiązanie technologiczne powinno być połączone z jakimś planem zarządzania tłumem”

– powiedział Still dla BBC.

Uważa on, że technologia zainstalowana na pielgrzymce w 2006 roku (przed zaangażowaniem CrowdVision), w pewnym stopniu przyczyniła się do zaistniałej tragedii.

„Firmy technologiczne oferowały Saudyjczykom wiele nowych systemów i zbytnio polegano na technologii. Było wiele znaczników cyfrowych zaangażowanych w zarządzanie tłumem, ale panował chaos”

– powiedział Still.

Jest on również sceptyczny co do tego czy technologia używana przez CrowdVision, może działać w prawdziwej sytuacji. Uważa on, że wartość CrowdVision leży raczej w możliwości dokładnej kalkulacji ilości osób biorących udział w danym wydarzeniu.

Według profesora Stilla, technologia może pomóc, ale zawsze będzie tylko częścią rozwiązania.

„Najlepszym rozwiązaniem na uniknięcie podobnych wypadków w przyszłości, jest edukacja ludzi w sferze bezpieczeństwa tłumu”

– powiedział Still.

Pasjonujesz się technologią i chcesz otrzymywać więcej podobnych wiadomości? Zapraszamy na nasz specjalny fanpage:

Źródło: BBC, CNN

Zdjęcia: Pixabay

KOMENTARZE disqus
komentuj przez Disqus
Wiedzocholik na Facebooku
POLUB NAS    
Wiedzocholik na Instagramie Wiedzocholik na Instagramie
Przeglądnij się
OBSERWUJ NAS    
Wiedzocholik na Twitterze