4784 ARTYKUŁÓW W SERWISIE
ZNAJDŹ NAS
W INTERNECIE
MÓZG

Czy Twoje imię może wpływać na to, jak widzą Cię inni? Wynik tego eksperymentu zaskakuje

07 Mar 2017
MÓZG
autor: Bartek Faryna

Typowy Janusz? Typowa Grażyna? Czy może typowy „Brajan” albo typowa „Dżesika”. Czy samo nasze imię może w jakikolwiek sposób definiować to, kim jesteśmy? Zapewne niejednokrotnie chodziło Wam to po głowie. Jeśli tak, to na pewno nie jesteście sami. Na pomysł rozwiązania tego zagadnienia wpadli również z Hebrew University of Jerusalem w Izraelu. Wyniki ich badań jasno pokazują, że zdecydowanie „coś jest na rzeczy”.

Czy chodzi tylko o zachowanie? Dajmy na to imię Joy (ang. radość) – czy taka dziewczyna zawsze powinna być uśmiechnięta i radosna? Co jeśli Joy okaże się mrukiem, jakich mało, a na jej twarzy rzadko gości uśmiech. Zajrzyjmy jednak pod nasze własne strzechy i zastanówmy się nad Januszem. Czy zawsze powinien jeździć Pasatem, nosić wąs i posiadać pokaźnych rozmiarów brzuch wyhodowany na piwie?

Tutaj z pomocą przychodzą nam przeprowadzone w Izraelu eksperymenty. W pierwszym z nich wzięło udział 121 mieszkańców tamtego kraju, których zadaniem było dopasowanie 20 twarzy do danego imienia. Mieli oni oczywiście ograniczony wybór, ponieważ imion było zaledwie 5 na każdą twarz. Rachunek prawdopodobieństwa wyraźnie pokazuje, że powinno im się udawać poprawnie trafić w 20% przypadków. Tak jednak nie było. Osoby badane mogły pochwalić się średnim wynikiem, który wynosił ponad 30% trafień.

Eksperyment następnie został powtórzony na 116 obywatelach Francji. Tym razem przygotowano jednak dla nich tylko 10 różnych twarzy, a do każdej 4 imiona do dopasowania. W ich wypadku średni wynik wynosił aż ponad 40%. Coś więc musi być na rzeczy. Poniżej możecie zobaczyć przykładowe zdjęcia z testów. Wybaczcie nam kiepską jakość, jednak dysponowaliśmy jedynie zdjęciami w takiej rozdzielczości. Spróbujcie zgadnąć sami – odpowiedzi znajdziecie w dalszej części wpisu.

3dc1f99100000578-4257242-image-a-26_1488198414098

3dc24c6c00000578-4257242-image-a-39_1488199763075

3dc2065e00000578-4257242-image-m-25_1488198407425

Dla A poprawna odpowiedź to Phoebe, dla D Alice a dla Pana z B Harry. Udało Wam się? Jeśli nie, to nie macie się czym przejmować, ponieważ nawet w przypadku osób badanych, najgorzej wypadali oni w przypadku imion z zagranicy. To wyraźnie pokazuje, że cała ta kwestia ma też jakiś związek z kulturą osób testowanych.

Na tym jednak nie poprzestano. Dr Cathy Mondloch z  Brock University w Kanadzie, postanowiła kontynuować dzieło badaczy z Izraela – tym razem jednak z komputerem. Stworzono więc specjalny algorytm, który zapoznał się z 94 000 różnych. Algorytm użył następnie 80% twarzy (których imionami dysponował), aby dopasować imiona pozostałych 20% (których nie znał). Postawiono komputer przed wyborem spośród dwóch imion.

faces-2

Rachunek prawdopodobieństwa pokazuje więc, że algorytm powinien trafić w 50%. Trafność jego odpowiedzi wynosiła jednak od 54 do 64%. Nie jest to może jednak aż tak wysoki wynik, jednak biorąc pod uwagę to, że w eksperymencie brał udział komputer, to wynik nabiera wyższej wartości w naszych oczach.

Wszystkie powyższe wyniki wprawdzie nie oznaczają od razu, że nadanie komuś imienia od razu określa całą jego osobowość. Badanie przeprowadzone na żywych osobach (nie z udziałem algorytmu) były dodatkowo zbyt małe, żeby można było je w ogóle uznać. Pokazują jednak, że jest to dziedzina, którą naukowcy zdecydowanie powinni zainteresować się na szerszą skalę.

Pasjonujesz się naturą człowieka i chcesz otrzymywać więcej podobnych wiadomości? Zapraszamy na nasz specjalny fanpage:

Źródło: Science Alert

KOMENTARZE disqus
komentuj przez Disqus
Wiedzocholik na Facebooku
POLUB NAS    
Wiedzocholik na Instagramie Wiedzocholik na Instagramie
Przeglądnij się
OBSERWUJ NAS    
Wiedzocholik na Twitterze