4784 ARTYKUŁÓW W SERWISIE
ZNAJDŹ NAS
W INTERNECIE
MÓZG

Czy w przyszłości będziemy mogli zgrywać swoje wspomnienia na dysk?

07 Sty 2017
MÓZG
autor: Anna Borkowska

Czy ludzkie wspomnienia można by zgrać i przechowywać tak, jak dane w komputerze? Naukowcy twierdzą, że jeszcze nie teraz, ale w nadchodzących latach prawdopodobne jest, że będziemy w stanie przechowywać wspomnienia i mieć do nich dostęp „na życzenie” – przeczytajcie o nowym, skutecznym sposobie radzenia sobie z przykrymi wspomnieniami.

Fani filmów science fiction od dawna marzą o technologii, która stworzyłaby most pomiędzy ludzkim mózgiem i komputerem, a najnowsze osiągnięcia naukowe napędzają ich wyobraźnię jeszcze bardziej.

Dwa nowe projekty badawcze również nakręcają wyobraźnię fanów sci-fi. Były prezydent Stanów Zjednoczonych, Barack Obama przekazał 1 miliarda dolarów na mapowanie ludzkiego mózgu, a Unia Europejska ogłosiła przekazanie 1,3 miliarda dolarów na zbudowanie ludzkiego mózgu w wersji krzemowej. Jednak, zanim uda się przenieść ludzkie wspomnienia do komputera, naukowcy muszą najpierw odkryć, jak i gdzie one istnieją.

„Jest to oczywiście poza możliwościami, jakimi dysponujemy teraz. Ale prawdą jest również, że zaczynamy mieć pojęcie o tym, jak podejść do replikacji właściwości mózgu ludzkiego oraz poszczególnych komórek. Za kilkadziesiąt lat powinniśmy mieć pełne odpowiedzi na te problemy”

– powiedział Ted Berger, neurolog z University of Southern California.

Na Wake Forest University, Berger oraz Sam Deadwyler przeprowadzili eksperymenty, w których poprzez elektryczną stymulację niektórych partii mózgu, umieszczali wspomnienia w mózgach szczurów.

„To, co tam widzimy, to określone wzory oraz aktywność w czasie i przestrzeni unikalna dla danego obiektu. Jeśli zwierzę ma zapamiętać puszkę Red Bulla zamiast Coca-Coli, to różnić się będzie specyficzna aktywność w przestrzeni i czasie. Po raz pierwszy odkryliśmy te wzory pamięciowe”

– powiedział Berger.

Twierdzi on również, że udało im się wyłączyć hipokamp, a następnie elektrycznie stymulując pewne regiony, stworzyć „nowe” wspomnienia.

„Pokazaliśmy już, że ta strategia będzie działać u małp i szczurów. Sądzę, że damy radę zrobić to również u ludzi”

– powiedział naukowiec.

Na Massachusetts Institute of Technology, Ed Bowden i Berger prowadzą Synthetic Neurobiology Group, która ma za zadanie stworzyć nowe narzędzia do eksploracji mózgu.

W przeciągu ostatnich kilku lat, Bowden i jego zespół odkryli u alg białko, które jest w stanie przekształcać światło w energię elektryczną. Wprowadzenie tego białka do niektórych neuronów pozwala aktywować je światłem. Następnie, powstały wzór może być „przetłumaczony” na impulsy elektryczne i mapowany, czego wynikiem byłby komputerowy kod wspomnienia. Używając tego białka do włączania i wyłączania neuronów światłem, Bowden ma nadzieję stworzyć niedługo wyłącznik komórek mózgu, co mogłoby znacznie pomóc osobom z chorobami mózgu.

„Nasze poprzednie badania dotyczyły tylko wyłączania neuronów w mózgu. Moglibyśmy odtworzyć wzór aktywności i zobaczyć, co się stanie. Potrzeba jednak znacznie więcej niż dodanie pilota. Trzeba umieć odczytywać i stworzyć mapę na poziomie molekularnym. Otworzyliśmy wiele frontów dla tej technologii”

– twierdzi Bowden.

Berger powiedział, że jest jedna wielka przeszkoda w faktycznym kopiowaniu i wgrywaniu kompletnego zestawu ludzkich wspomnień, a mianowicie: wydają się one znikać, kiedy nie są używane.

Pasjonujesz się naturą człowieka i chcesz otrzymywać więcej podobnych wiadomości? Zapraszamy na nasz specjalny fanpage:

Źródło: Wired

Zdjęcie: Pixabay

KOMENTARZE disqus
komentuj przez Disqus
Wiedzocholik na Facebooku
POLUB NAS    
Wiedzocholik na Instagramie Wiedzocholik na Instagramie
Przeglądnij się
OBSERWUJ NAS    
Wiedzocholik na Twitterze