4786 ARTYKUŁÓW W SERWISIE
ZNAJDŹ NAS
W INTERNECIE
TECHNOLOGIA

Czy w przyszłości pasy startowe będą okrągłe? Pomysł jest świetny!

28 Mar 2017
TECHNOLOGIA
autor: Anna Borkowska

Zastanawialiście się kiedyś, co by było, gdyby tradycyjne, proste pasy startowe dla samolotów, były okrągłe, zupełnie jak tor wyścigowy? Oto pionierski pomysł o nazwie Endless Runway (Niekończący się pas startowy) wymyślony przez holenderskiego badacza Henka Hesselinka i jego współpracowników z National Aerospace Laboratory (NLR) w Holandii – dlaczego z tyłu niektórych samolotów znajduje się dziura?

Naukowiec wpadł na pomysł stworzenia okrągłego pasa startowego po obejrzeniu w serwisie You Tube, dziesiątek mrożących krew w żyłach filmików ukazujących przerażające lądowania samolotów. Hesselink uważa, że okrągłe pasy startowe mogłyby całkowicie zrewolucjonizować przyszłość lotnictwa.

605949_81_63382_e3ua9bpbt

Tradycyjny pas startowy to długi betonowy pas, którego użytkowanie stwarza czasami nie lada problemy. Jednym z nich jest tzw. lądowanie z bocznym wiatrem. Jeśli wiatr wieje mocno i prostopadle do kierunku pasa startowego, samoloty stają w obliczu niezwykle trudnych i niebezpiecznych startów i lądowań. Jeśli wiatry są naprawdę silne, porty lotnicze są zmuszone zamykać niektóre pasy startowe i przekierowywać ruch na inne lotniska. Ale jeśli pas startowy byłby okrągły, wówczas samolot mógłby udać się w kierunku, który byłby dla niego najkorzystniejszy. Ponadto, wiele samolotów mogłoby korzystać z takiego pasa jednocześnie.
Taki pas funkcjonowałby niezależnie od wiatru, więc samoloty mogłyby swobodnie startować i lądować bez względu na jego kierunek.

the-endless-runway-concept-designboom-03-23-2017-818-005-818x427

Jak właściwie wyglądałoby lądowanie maszyny i co czuliby podczas niego pasażerowie?

„Pasażerowie odczuliby niewielki skręt, przypominający ten w powietrzu. Następnie, z uwagi na działanie siły dośrodkowej, samolot automatycznie zwolniłby i przejechałby w kierunku centrum autostrady”

Hesselink powiedział w rozmowie z telewizją BBC.

Zaokrąglony pas startowy musiałyby zostać postawiony na zasadzie toru wyścigowego (to znaczy, że byłby wybudowany pod takim kątem, aby utrzymać samolot w trakcie poślizgu). Pas ten, według koncepcji Hesselinka, miałby średnicę 3,5 km i zajmowałby tylko jedną trzecią powierzchni konwencjonalnego lotniska.

the-endless-runway-concept-designboom-03-23-2017-818-002-818x487

Fakt, że podczas lądowania, samolot nie musiałby się zmagać z silnymi wiatrami, to nie jedyny plus. Linie lotnicze oszczędziłyby przy tym ogromne ilości paliwa, więc samoloty wywierałyby mniejszy wpływ na środowisko.

Okrągły pas startowy odpowiadałby długości trzech prostych pasów startowych, ale zespół Hesselinka obliczył, że byłby on w stanie obsłużyć cztery normalne pasy startowe, zajmując przy tym znacznie mniej miejsca.

Przyjrzyjcie się tej niezwykłej koncepcji na poniższym wideo.

Pasjonujesz się technologią i chcesz otrzymywać więcej podobnych wiadomości? Zapraszamy na nasz specjalny fanpage:

Źródło: Designboom

KOMENTARZE disqus
komentuj przez Disqus
Wiedzocholik na Facebooku
POLUB NAS    
Wiedzocholik na Instagramie Wiedzocholik na Instagramie
Przeglądnij się
OBSERWUJ NAS    
Wiedzocholik na Twitterze