4784 ARTYKUŁÓW W SERWISIE
ZNAJDŹ NAS
W INTERNECIE
MEDYCYNA

Czy włosy mogą zdradzić, ile słodkich napojów wypijamy?

07 Lut 2017
MEDYCYNA
autor: Anna Borkowska

Gdybyście mieli określić, ile litrów słodkich napojów spożyliście w ciągu ostatniego tygodnia, to byłaby to duża czy raczej mała ilość? Nie jesteście pewni czy po prostu nie chcecie się przyznać? Jest to problem, który naukowcy zajmujący się związkiem pomiędzy otyłością, a słodkimi napojami, badają od lat – czy wiecie, że gazowane napoje są równie niebezpieczne dla zdrowia jak papierosy?

Najnowsze badania opublikowane w czasopiśmie „Journal of Nutrition” mają na celu uzyskanie dokładnych danych z… włosów. Używając techniki, która pozwoliła naukowcom poznać zwyczaje żywieniowe starożytnych ludzi, badacze mogą prześledzić dokładnie, jaka ilość cukru została spożyta w długim przedziale czasu. Technika ta to analiza izotopów węgla.

„Izolujemy wskaźnik izotopu w konkretnej cząsteczce”

– powiedziała Diane O’Brien z University of Alaska.

Kiedy pijemy słodkie napoje, pewien rodzaj węgla o nazwie C-13, zostaje uwięziony w alaninie, a więc im większy wskaźnik C-13, tym bardziej prawdopodobne jest, że spożywaliśmy znaczne ilości cukrów.

„Jest to poważny krok do przodu, który może pomóc rozwiązać spór w temacie związku pomiędzy spożyciem kalorycznych słodzików, a otyłością”

– powiedział Dale Shoeller z University of Wisconsin.

Pasjonujesz się naturą człowieka i chcesz otrzymywać więcej podobnych wiadomości? Zapraszamy na nasz specjalny fanpage:

Źródło: Seeker

Zdjęcie: Pixabay

KOMENTARZE disqus
komentuj przez Disqus
Wiedzocholik na Facebooku
POLUB NAS    
Wiedzocholik na Instagramie Wiedzocholik na Instagramie
Przeglądnij się
OBSERWUJ NAS    
Wiedzocholik na Twitterze