4784 ARTYKUŁÓW W SERWISIE
ZNAJDŹ NAS
W INTERNECIE
MEDYCYNA

Czy zbyt częste uśmiechanie się może być szkodliwe? Okazuje się, że tak

12 Lis 2014
MEDYCYNA
autor: Marcin Kabziński

Jak za portalem Live Science donosi serwis Kopalnia Wiedzy – u pewnej grupy ludzi uśmiechanie się w celu zamaskowania negatywnych emocji lub wywołania szczęścia może przynieść skutek odwrotny do zamierzonego, stając się przyczyną smutku lub złego samopoczucia.

Badania, na które powołują się serwisy zostały przeprowadzone przez prof. Anirbana Mukhopadhyay pracującego na uniwersytecie w Hong Kongu. Naukowiec przeprowadził serię trzech eksperymentów.

Pierwsze badanie, w którym uczestniczyło 108 osób, polegało na wypełnieniu kwestionariusza dotyczącego satysfakcji życiowej oraz udzieleniu odpowiedzi na pytania: „Ile razy się dziś uśmiechałeś?” oraz „Czy sądzisz, że osoby często się uśmiechające robią to, bo są szczęśliwe, czy uśmiechają się w celu poprawy swojego samopoczucia?”

W trakcie drugiego eksperymentu ochotnikom pokazywano śmieszne zdjęcia, a badani mieli za zadanie uśmiechać się tylko w momencie, gdy daną fotografię uznają za naprawdę zabawną. W tym badaniu uczestniczyło mniej osób niż w pierwszym – grupa liczyła 63 osoby.

Trzeci i zarazem ostatni eksperyment polegał na spisaniu przez ochotników sytuacji, w których uśmiechali się, bo czuli się szczęśliwi. Częścią tego badania była również gimnastyka mięśni twarzy – grupa miała za zadanie przybierać miny, które przypominają uśmiech. W tej części eksperymentu ponownie oceniano poziom satysfakcji życiowej ochotników.

Po przeanalizowaniu wyników zebranych w trakcie wszystkich badań, zespół naukowców pod kierownictwem prof. Anirbana Mukhopadhyay’ego doszedł do wniosku, że osoby, które raczej nie uśmiechają się w chwilach szczęścia, uśmiechając się często, czuły się gorzej, zaś ludzie, którzy uśmiechają się w takich sytuacjach często, czuły się lepiej.

Generalnie sądzimy, że doprowadzając nieszczęśliwych do uśmiechu, sprawiamy, że czują się gorzej, bo mogą interpretować uśmiech jako próbę przymusowego wywołania szczęścia. Częste uśmiechanie może im tym sposobem przypominać o złym samopoczuciu. W przypadku naturalnie radosnych osobowości ciągłe uśmiechanie ma szansę rzeczywiście poprawić humor. Jeśli ktoś jednak uśmiecha się rzadko, uśmiech będzie raczej tylko nieudaną próbą stania się szczęśliwym/szczęśliwą”.

Zdjęcie: Nathan Siemers

Źródło: LiveScience, Kopalnia Wiedzy

KOMENTARZE disqus
komentuj przez Disqus
Wiedzocholik na Facebooku
POLUB NAS    
Wiedzocholik na Instagramie Wiedzocholik na Instagramie
Przeglądnij się
OBSERWUJ NAS    
Wiedzocholik na Twitterze