4733 ARTYKUŁÓW W SERWISIE
ZNAJDŹ NAS
W INTERNECIE
FAUNA I FLORA

Czym do cholery jest ta dziwna poczwara?! Zobaczcie, jak zachowuje się na wideo

29 Paź 2017
FAUNA I FLORA
autor: Bartek Faryna

Film na pewno nie jest dla ludzi o słabych nerwach i na pewno nie jest dla tych, którzy panicznie boją się owadów i pająków. To stworzenie na pierwszy rzut oka wygląda bardzo dziwnie, kiedy jednak przyjrzymy mu się lepiej to dochodzimy do wniosku, że wciąż wygląda bardzo dziwnie. Nie martwcie się jednak, nie żyją one bowiem na naszej szerokości geograficznej – jesteśmy więc bezpieczni! A tak całkiem na poważnie jest to po prostu pewien specyficzny gatunek ćmy – Creatonotos gangis. Zamieszkują one Australię oraz południowo-wschodnią Azję.

Niektórym może przyjść do głowy, że te dziwne „odnóża” nie należą nawet do samej ćmy, lecz do jakiegoś pasożyta, który zamieszkał w jej ciele. Nic bardziej mylnego. Są one za bardzo symetryczne. Stanowią narzędzie, jakiego używa sama ćma. Są to gruczoły zapachowe, znane również pod nazwą coremata. Dzięki nim ćmy rozpylają feromony i wabią potencjalnych partnerów.

Nie zawsze jednak ćma wyposażona w takie narzędzia wygląda aż tak dziwnie. Zwykle odnóża są schowane w ciele. Na zewnątrz wystawiane są tylko w razie potrzeby.

Zobaczcie zresztą jak dziwnie ćma wygląda na wideo.

Pasjonujesz się fauną i chcesz otrzymywać więcej podobnych wiadomości? Zapraszamy na nasz specjalny fanpage:

Źródło: IFLS

KOMENTARZE disqus
komentuj przez Disqus
Wiedzocholik na Facebooku
POLUB NAS    
Wiedzocholik na Instagramie Wiedzocholik na Instagramie
Przeglądnij się
OBSERWUJ NAS    
Wiedzocholik na Twitterze