4725 ARTYKUŁÓW W SERWISIE
ZNAJDŹ NAS
W INTERNECIE
ŚRODOWISKO

Czym jest tajemnicze zjawisko, które pojawiło się niedawno nad Filipinami?

29 Kwi 2017
ŚRODOWISKO
autor: Bartek Faryna

Od czasu do czasu w internecie pojawia się coś, co w bardzo krótkim czasie zdobywa ogromną popularność. Potocznie mówi się, że jest to tzw. „viral”. Najlepszym przykładem takiego fenomenu jest wideo przedstawiające rozgrzany do czerwoności nóż, którym twórca przecina różne przedmioty. Wideo zostało opublikowane 18 grudnia zeszłego roku, a do chwili obecnej obejrzano je już prawie 70 mln razy. Robi wrażenie, prawda? Dziś chcieliśmy zaprezentować Wam kolejny – bardzo interesujący – przykład podobnego fenomenu. Czy jest to viral? Z pewnością! Statystyki mówią same za siebie.

Wideo zostało zarejestrowane w mieście Pagadian w Filipinach. Opublikowała je Anne Elle Salikala dnia 23 kwietnia, a obejrzało je już niemal 7,5 mln osób. Anne zdobyła również 22 tysiące polubień filmu oraz 6700 udostępnień. Nie zdziwcie się, jeśli te liczby nie będą się zgadzały za jakiś czas, ponieważ stale się powiększają. Przejdźmy jednak do tego, co wideo przedstawia. Jest to niezwykły kolorowy obłok, który niektórym może przywodzić na myśl tęczę. Zasada powstawania takiego zjawiska jest zresztą całkiem podobna.

Jest to tzw. obłok iryzujący. Są to cienkie chmury o kształcie soczewkowatym. Wykazują one bardzo silną iryzację. Zwykle występują na wysokości 20 – 30 km, a spotkać je można głównie w chłodniejszych rejonach świata. Oczywiście zdarzają się wyjątki, jak na przykład w tym przypadku. Filipiny do chłodnych rejonów bowiem nie należą.

Niezwykłe kolory powstają wtedy, kiedy w zamrożone cząsteczki wody w chmurze, uderzą promienie słoneczne pod odpowiednim kątem. Ot cała tajemnica.

Źródło: Gmanetwork

KOMENTARZE disqus
komentuj przez Disqus
Wiedzocholik na Facebooku
POLUB NAS    
Wiedzocholik na Instagramie Wiedzocholik na Instagramie
Przeglądnij się
OBSERWUJ NAS    
Wiedzocholik na Twitterze