4784 ARTYKUŁÓW W SERWISIE
ZNAJDŹ NAS
W INTERNECIE
MÓZG

Czym jest tzw. ślepota twarzy, na którą cierpi Brad Pitt?

25 Gru 2016
MÓZG
autor: Anna Borkowska

Czy poznalibyście Brada Pitta w innej fryzurze i innym ubraniu niż zazwyczaj? Większość ludzi rozpoznałaby go z łatwością, tak samo, jak rozpoznałaby Billa ClintonaMarilyn Monroe czy Sylvestra Stallone.

Sam Brad Pitt twierdzi jednak, że nie potrafi rozpoznać osoby, z którą rozmawiał twarzą w twarz – nie dlatego, że jest snobem, tylko dlatego, że cierpi na tzw. ślepotę twarzy.

Czym dokładnie jest to schorzenie?

„Wiele osób nie lubi mnie, bo myślą, że je lekceważę”

– aktor powiedział w wywiadzie dla magazynu „Esquire”.

Wywiad ten skłonił badaczkę Marlene Behrmann z Carnegie Mellon do zaproszenia Brada Pitta na skan mózgu i badanie pod kątem zdiagnozowania prozopagnozji – inaczej ślepoty twarzy, która w najcięższych przypadkach sprawia, że osoba ma problem z rozpoznaniem własnej twarzy w lustrze.

Schorzenie to zwraca uwagę świata nauki coraz bardziej, a publikacje na ten temat pojawiają się już od 2000 roku. Naukowcy już od lat 40-tych wiedzieli, że uszkodzenie mózgu może spowodować ślepotę twarzy, ale dziesięciolecia zajęło im odkrycie, że niektórzy rodzą się już z tym schorzeniem.

Pierwszy przypadek prozopagnozji zanotowano w 1976 roku, kiedy to matka zauważyła, że jej córka ma problemy z rozpoznawaniem dzieci w szkole, jeśli wszystkie noszą mundurki.

„Prozopagnozja może występować nawet u 1 na 50 osób”

– mówi Brad Duchaine, profesor z Dartmouth, który badał to nietypowe schorzenie.

Przyczyny prozopagnozji są złożone, ale naukowcy twierdzą, że zbliżają się już do ich zlokalizowania. Odkryli już, na przykład, że ludzie wykształcają pełne zdolności rozpoznawania twarzy dopiero jako nastolatkowie, a ci, którzy nigdy do końca nie wykształcili tej umiejętności, nie wiedzą, co jest nie tak.

Prozopagnozja zalicza się do tego samego rodzaju schorzeń co dysleksja, a więc może mieć różny stopień zaawansowania. Niektóre osoby mają również problemy z odczytywaniem wyrazów twarzy.

Duchaine stworzył stronę www.faceblind.org, na której umieścił kilka testów dla osób ciekawych, czy mają to schorzenie. Nie wiadomo jednak czy Brad Pitt na nią wchodził…

Pasjonujesz się naturą człowieka i chcesz otrzymywać więcej podobnych wiadomości? Zapraszamy na nasz specjalny fanpage:

Źródło: Livescience

Zdjęcie: Socialitelife

KOMENTARZE disqus
komentuj przez Disqus
Wiedzocholik na Facebooku
POLUB NAS    
Wiedzocholik na Instagramie Wiedzocholik na Instagramie
Przeglądnij się
OBSERWUJ NAS    
Wiedzocholik na Twitterze