4725 ARTYKUŁÓW W SERWISIE
ZNAJDŹ NAS
W INTERNECIE
MÓZG

Dlaczego jesteśmy uzależnieni od swoich smartfonów?

16 Kwi 2016
MÓZG
autor: Bartek Faryna

Problem uzależnienia od urządzeń elektronicznych wciąż jest bagatelizowany. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że ten rodzaj uzależnienia również może być niebezpieczny. Już kiedyś na łamach naszej strony poruszaliśmy ten problem. Wtedy to pisaliśmy dla Was, jak poradzić sobie z uzależnieniem od smartfona. Tym razem sprawdzimy, skąd to uzależnienie w ogóle się bierze.

Okazuje się, że przyczyna jest bardzo prosta, a nazywana ona jest dopaminą. Oczywiście chodzi o hormon „przyjemności i nagrody”. Jest on uwalniana w mózgu za każdym razem, gdy na ekranie naszego smartfona natrafimy na jakąś nową informację, lub przekonamy się że ktoś do nas napisał czy wspomniał o nas w komentarzu. Tworzy to w nas silne poczucie, że ktoś się o nas troszczy.

Najczęściej problem ten pojawia się jednak wśród ludzi młodych, bowiem mózg nastolatka jest znacznie bardziej podatny na działanie dopaminy. Właśnie dlatego to osobom młodym tak ciężko odłożyć telefon choć na chwilę. Problem oczywiście istnieje także wśród dorosłych. Wielu psychologów jest zdania, że ma to poważny wpływ na relacje międzyludzkie, a więc i bezpośrednio na związek dwojga ludzi. Pary coraz mniej czasu spędzają na rozmowie, a coraz więcej na gapieniu się w ekran swojego telefonu, co może prowadzić do powolnego rozpadu związku.

Jeśli więc zauważacie u siebie podobny problem, to radzimy zajrzeć pod adres, który umieściliśmy na początku wpisu i podjąć pierwsze kroki, aby zerwać z uzależnieniem.

Źródło: Business Insider

KOMENTARZE disqus
komentuj przez Disqus
Wiedzocholik na Facebooku
POLUB NAS    
Wiedzocholik na Instagramie Wiedzocholik na Instagramie
Przeglądnij się
OBSERWUJ NAS    
Wiedzocholik na Twitterze