4784 ARTYKUŁÓW W SERWISIE
ZNAJDŹ NAS
W INTERNECIE
MÓZG

Dlaczego komicy mają większą szansę zapaść na depresję?

20 Mar 2017
MÓZG
autor: Anna Borkowska

Jak pokazują najnowsze badania, komicy mają większą szansę zapaść na depresję – dlaczego ludzie z depresją mają tendencję do pogarszania swojego stanu? Do tej pory skupiano się jedynie na ustaleniu obszarów mózgu odpowiedzialnych za percepcję żartów. Tego, jak rozpoznajemy, że coś jest żartem i dlaczego nas one bawią. Ostatnio skupiono się jednak na innym zagadnieniu – a mianowicie, jak powstają one w naszych głowach, i jak na nas wpływają.

W badaniach przeprowadzonych w Kalifornii wzięło udział wielu zawodowych komików, ale też osoby nie związane z tym środowiskiem. Stanowili oni próbkę kontrolną. Badania prowadził Ori Amir, neurolog z Uniwersytetu w Północnej Kalifornii. Podstawą było zbadanie aktywności mózgu podczas opowiadania kawałów czy wymyślania śmiesznych dialogów do obrazków.

Okazało się, że zawodowi komicy angażowali pewne obszary mózgu o wiele silniej niż amatorzy, ale też szybko wygasała w nich aktywność. U osób nie zajmujących się rozśmieszaniem ludzi, aktywność mózgu była mniejsza, ale też dłużej wygasała. Przekładało się to na czerpanie przyjemności z wysłuchania kawału. Komicy o wiele krócej bawili się z danego żartu niż osoby z drugiej grupy.

Okazuje się, że zawodowi komicy wykazują najmniejszą aktywność ośrodka przyjemności przy kontakcie z żartami i śmiesznymi historyjkami. Lepiej wypadają żartownisie-amatorzy, zaś grupa kontrolna nie interesująca się humorem, miała na tym polu najlepsze efekty.

Im więcej obcujemy z humorem, tym mniej nas on bawi. To z kolei przekłada się na zmniejszenie aktywności ośrodka przyjemności.

Pasjonujesz się naturą człowieka i chcesz otrzymywać więcej podobnych wiadomości? Zapraszamy na nasz specjalny fanpage:

Źródło: Livescience

Zdjęcie: Pixabay

KOMENTARZE disqus
komentuj przez Disqus
Wiedzocholik na Facebooku
POLUB NAS    
Wiedzocholik na Instagramie Wiedzocholik na Instagramie
Przeglądnij się
OBSERWUJ NAS    
Wiedzocholik na Twitterze