4782 ARTYKUŁÓW W SERWISIE
ZNAJDŹ NAS
W INTERNECIE
FAUNA I FLORA

Dlaczego krokodyle śpią z jednym okiem otwartym?

23 Paź 2015
FAUNA I FLORA
autor: Anna Borkowska

Biolodzy twierdzą, że krokodyle zachowują swą czujność i cały czas monitorują zagrożenie, nawet kiedy śpią, dlatego nawet śpiąc zwierzę to ma wciąż otwarte jedno oko (zobaczcie krokodyla pożeranego w całości przez pytona!). Badanie zostało opublikowane w czasopiśmie „The Journal of Experimental Biology”.

Hipoteza z „ostrożnymi snami” występującymi u krokodyli została zweryfikowana w trakcie eksperymentów z udziałem ludzi (jak przychodzą na świat małe krokodyle – zobaczycie tu). Wolontariusze pracowali w jednym pokoju z młodymi gadami (dorosłe są zbyt nieprzewidywalne), które spały. Jedno oko zwierzęcia zawsze wpatrywało się w kierunku człowieka, nawet wtedy, gdy osoba wyszła z pokoju. Krokodyle więc nawet w swoich snach zachowują czujność i dbają o źródło potencjalnego zagrożenia. Podobną reakcję wykazały zwierzęta, gdy do pokoju wpuszczono innego krokodyla.

crocodile-630233_1920

To zachowanie odpowiada zachowaniu u znanych ssaków morskich, które do snu używają jednej półkuli mózgu, takich jak morsy i delfiny, które również śpią z jednym okiem otwartym. Z drugiej strony, również ptaki wdrożyły tę strategię dla ochrony przed drapieżnikami. Prawdopodobnie ten sam problem został rozwiązany w ten sposób przez krokodyle. Teraz naukowcy planują przetestować hipotezę o wykorzystywaniu do spania przez krokodyle jednej półkuli mózgu przy użyciu elektroencefalogramu (porównując natężenie aktywności w obu półkulach).

Nowe badania pokazują, że ludzie (i inne ssaki lądowe) podczas snu nie są całkowicie odcięci od świata zewnętrznego. Prawdopodobnie jedna półkula odpowiedzialna za sen pochodzi od wspólnego przodka ptaków i gadów, a następnie samodzielnie utworzyła się u ssaków morskich – zauważają naukowcy.

Źródło: BBC

Zdjęcia: Pixabay

KOMENTARZE disqus
komentuj przez Disqus
Wiedzocholik na Facebooku
POLUB NAS    
Wiedzocholik na Instagramie Wiedzocholik na Instagramie
Przeglądnij się
OBSERWUJ NAS    
Wiedzocholik na Twitterze