4786 ARTYKUŁÓW W SERWISIE
ZNAJDŹ NAS
W INTERNECIE
MEDYCYNA

Dlaczego ludzie stracili swoją kość, która znajdowała się w męskim penisie?

02 Sty 2017
MEDYCYNA
autor: Bartek Faryna

Temat męskiego przyrodzenie niejednokrotnie już poruszany był na łamach naszej strony. Mogliście m.in. poznać 10 ciekawostek na temat penisa, jak również przekonać się, jak wygląda penis idealny. Tym razem pozostaniemy przy tym temacie, jednak podejdziemy do niego z nieco innej strony. O czym mowa? Oczywiście o penisach.

Penis mężczyzny nie jest wyposażony w kość. Wprawdzie w chwili erekcji jest on twardy, to jednak dzieje się tak na skutek dostarczenia krwi do ciała jamistego oraz rozszerzenia się naczyń tętniczych w prąciu. Jednak nie wszystkie ssaki są pozbawione owej kości. Weźmy na przykład naszych bliskich krewnych – czyli szympansy oraz małpy bonobo. Owa kość fachowo zwana jest  bakulum, lub po prostu „kość prącia”.

Aby ustalić dlaczego nasi najbliżsi krewniacy posiadają kość, a my jej nie mamy, naukowcy przyjrzeli się nieco bliżej ewolucji naszego gatunku. Kość prącia wyewoluowała pomiędzy 145 mln a 95 mln lat temu. Oznacza to, że obecna ona była jeszcze u ostatniego wspólnego przodka naczelnych oraz drapieżników. Dlaczego więc u ludzi owa kość po prostu zanikła? Może to mieć związek ze sposobem, w jaki uprawiamy seks.

U naczelnych obecność bakulum spowodowana jest długością stosunku. Zadaniem kości prącia jest wydłużenie jego trwania. Dłuższy stosunek przydaje się gatunkom poligamiczny – takim jak szympansy czy małpy bonobo. System ten wykorzystuje najprostszy sposób, na zwiększenie szans na zapłodnienie danej samicy. Robi to poprzez wydłużenie stosunku z samcem. Im dłużej samica zajęta będzie kopulacją z danym osobnikiem, tym większe będą jego szanse na wygranie tego wyścigu. Ludzie są gatunkiem monogamicznym – przynajmniej w tej chwili – a więc potrzeba posiadania bakulum zniknęła.

Zoolog Richard Dawkins również wypowiedział się na ten temat. Według niego brak kości prącia u mężczyzn spowodowany jest doborem płciowym, wynikającym z poszukiwania przez kobiety oznak zdrowia u ich potencjalnych partnerów. Im szybsza, dłuższa i pewniejsza erekcja, tym zdrowszy partner. Wszelkie zaburzenia na tym polu są oznaką nie tylko słabego zdrowia fizycznego, lecz także psychicznego.

Pasjonujesz się naturą człowieka i chcesz otrzymywać więcej podobnych wiadomości? Zapraszamy na nasz specjalny fanpage:

Źródło: Science Mag

KOMENTARZE disqus
komentuj przez Disqus
Wiedzocholik na Facebooku
POLUB NAS    
Wiedzocholik na Instagramie Wiedzocholik na Instagramie
Przeglądnij się
OBSERWUJ NAS    
Wiedzocholik na Twitterze