4733 ARTYKUŁÓW W SERWISIE
ZNAJDŹ NAS
W INTERNECIE
ŚRODOWISKO

Dlaczego mięta sprawia, że wszystko co zjemy później wydaje się być zimne?

01 Lis 2017
ŚRODOWISKO
autor: Bartek Faryna

Wszyscy na pewno żuliście kiedyś miętową gumę, lub jedliście jakieś miętowe cukierki. Czy jednak chwilę po tym – albo najlepiej w trakcie, kiedy smak gumy jest najbardziej intensywny – napiliście się wody? Guma sprawia, że ta woda wydaje nam się niesamowicie zimna. Czujemy, jakby cała nasza jama ustna miała za chwilę zamarznąć. Dla jednych jest to bardzo przyjemne uczucie, inni starają się tego raczej unikać. Czy jednak wiecie dlaczego tak się dzieje?

W samym sercu tego przedziwnego efektu znajduje się białko zwane TRPM8. Możemy je znaleźć w zakończeniach nerwowych wrażliwych na zimno w ciele człowieka. Jest ono odpowiedzialne za przemieszczanie się jonów przez błonę komórkową. Warto jednak wspomnieć o tym, że owo białko aktywuje się tylko wtedy, kiedy dookoła panuje niska temperatura. To właśnie w ten sposób mózg ludzki dostaje ostrzeżenie o tym, że robi się zimno. Dzieje się to poprzez przemieszczanie jonów sodu i wapnia przez błonę komórkową. Zakończenia nerwowe wysyłają sygnał i gotowe – wiemy, że robi się chłodno.

Jednak nie tylko temperatura jest w stanie aktywować TRPM8 – mentol również to potrafi, a znajdziemy go przecież w każdej mięcie pieprzowej. Niestety nie wiemy jeszcze, jak to dokładnie się dzieje.

Oznacza to więc tyle, że jeśli zjecie coś co zawiera mentol, TRPM8 zostanie oszukane i umożliwi przejście jonom sodu i wapnia, a wasz mózg dostanie sygnał, że w tamtej części cała robi się zimno. Oczywiście nie dzieje się tak tylko w naszym układzie pokarmowym. Spróbujcie zaaplikować sobie kilka kropel mentolu na skórę, a poczujecie ten sam efekt. Zapewne spotkaliście się z tym już używając np. żelu pod prysznic, który zawiera właśnie mentol.

Coś podobnego dzieje się w przypadku ostrych rzeczy. Czy zastanawialiście się kiedyś, dlaczego papryczki chilli sprawiają, że czujemy gorąco? Wszystko za sprawą kapsaicyny, która łączy się z naszymi receptorami wysyłając do mózgu sygnał mówiący mu, że ta część ciała właśnie cierpi z powodu poparzenia.

Źródło: IFLS

KOMENTARZE disqus
komentuj przez Disqus
Wiedzocholik na Facebooku
POLUB NAS    
Wiedzocholik na Instagramie Wiedzocholik na Instagramie
Przeglądnij się
OBSERWUJ NAS    
Wiedzocholik na Twitterze