4784 ARTYKUŁÓW W SERWISIE
ZNAJDŹ NAS
W INTERNECIE
MÓZG

Dlaczego nasze dzieci tak szybko rosną?

01 Cze 2017
MÓZG
autor: Anna Borkowska

Dziś Dzień Dziecka. Czy wiecie, czym w psychologii jest tzw. iluzja dziecka? Za chwilę postaramy się Wam to wyjaśnić.

Kiedy matka mówi do swojego pierwszego dziecka: „Rany, ale ty urosłeś”, to według naukowców, może to właśnie być wynikiem „iluzji dziecka” – dlaczego pierworodne dziecko jest zazwyczaj bardziej inteligentne niż pozostałe rodzeństwo? Co dokładnie kryje się pod tym tajemniczym określeniem?

Zdawać by się mogło, że narodziny drugiego syna lub córki, często zgrywają się w czasie z nagłym skokiem wzrostu pierwszego dziecka. Psychologowie twierdzą, że dzieje się tak tylko dlatego, że nasz umysł „płata nam figle”.

Kiedy na świat przychodzi nowe dziecko, to nasz pierworodny przestaje być najmłodszy i przez to wydaje się rosnąć w ciągu jednej nocy.

„Wbrew temu, co mogą mówić ludzie, nie dzieje się tak tylko dlatego, że starsze dziecko wygląda na dużo większe od młodszego. W rzeczywistości, dzieje się tak dlatego, że rodzice przez cały czas ulegają iluzji, że ich pierwsze dziecko jest mniejsze niż jest naprawdę. Kiedy pojawia się nowe dziecko, czar pryska i rodzice widzą swoje starsze dziecko takim, jakie jest w rzeczywistości”

– powiedział doktor Jordy Kaufman z Swinburne University of Technology w Australii.

Zespół Kaufmana rozpoczął od zapytania 747 matek czy doświadczyły nagłego skoku wzrostu swojego pierwszego dziecka po urodzeniu drugiego. W 70% przypadków matki powiedziały, że doświadczyły tego zjawiska. Ich pierworodny nagle wydał się większy, zaraz po narodzinach drugiego dziecka.

Badacze poprosili matki, aby oceniły wzrost jednego ze swoich dzieci w wieku od 2 do 6 lat, poprzez zaznaczenie przewidywanego wzrostu markerem na białej ścianie. Następnie porównano oceny wzrostu, którego dokonały matki z faktycznym wzrostem dzieci. Okazało się, że matki zaniżyły wzrost swojego najmłodszego dziecka średnio o około 7,5 centymetra. Dla porównania, przewidywany wzrost dziecka starszego był niemalże dokładnie taki, jak faktyczny wzrost tego dziecka.

„Kluczowym wnioskiem jest, że możemy traktować nasze najmłodsze dziecko, jak gdyby było młodsze niż jest w rzeczywistości. Innymi słowy, nasze badania mogą tłumaczyć dlaczego najmłodszy w rodzinie, nigdy nie wyrasta z tej metki. Dla rodziców najmłodszy w rodzinie, zawsze będzie dzieckiem”

– powiedział Kaufman.

Wyniki tych badań przypominają nam, jak bardzo iluzoryczna może być nasza percepcja świata.

„Nie możemy ufać trafności naszej percepcji. W tym przypadku mogliśmy zobaczyć, jak nasze uczucie i wiedza o naszym dziecku wpływa na to, jak je postrzegamy. Ale trzeba również zauważyć, że ta błędna percepcja może w rzeczywistości ułatwiać nam odróżnianie naszego najmłodszego dziecka od reszty naszych dzieci”

– dodał Kaufman.

Pasjonujesz się naturą człowieka i chcesz otrzymywać więcej podobnych wiadomości? Zapraszamy na nasz specjalny fanpage:

Źródło: The Guardian

Zdjęcie: Pixabay

KOMENTARZE disqus
komentuj przez Disqus
Wiedzocholik na Facebooku
POLUB NAS    
Wiedzocholik na Instagramie Wiedzocholik na Instagramie
Przeglądnij się
OBSERWUJ NAS    
Wiedzocholik na Twitterze