4784 ARTYKUŁÓW W SERWISIE
ZNAJDŹ NAS
W INTERNECIE
TECHNOLOGIA

Dlaczego nie powinniśmy korzystać z publicznych gniazdek USB do ładowania telefonu?

25 Lut 2017
TECHNOLOGIA
autor: Bartek Faryna

Pamiętacie jeszcze jeden z naszych wpisów wyjaśniający, dlaczego nie powinniśmy korzystać z publicznych sieci Wi-Fi? Przytaczaliśmy w nim pewien eksperyment przeprowadzony przez twórców oprogramowania antywirusowego Avast. Chcieli oni przekonać się na własnej skórze, jak bardzo nieostrożny jest przeciętny użytkownik internetu, kiedy podpina się do darmowej sieci bezprzewodowej. Wyniki badań przeraziły nawet samych Czechów – bo takiej narodowości są twórcy Avasata.

Przejdźmy jednak do tematu bieżącego. Okazuje się, że na różnego rodzaju ataki hakerów narażeni są nie tylko użytkownicy publicznych sieci bezprzewodowych lecz także użytkownicy portów USB umieszczonych w miejscach publicznych. Przeznaczone są one oczywiście do ładowania smartofnów. Niestety wiąże się z tym pewne ryzyko. Ostatnimi czasy dosyć modne stało się wgrywanie wirusów na telefony za pomocą owych portów USB w miejscach publicznych.

Możemy je więc znaleźć na przystankach, w parkach, na lotniskach, na dworcach czy w salach konferencyjnych. Nie wiemy jednak, czy korzystanie z nich nie na razi nas na niebezpieczeństwo. Jeśli nasz telefon zostanie zainfekowany podobnym oprogramowaniem, wtedy ktoś może mieć swobodny dostęp do naszych kontaktów, sms-ów i maili, zdjęć oraz wideo, a nawet do zapisanych przez nas na telefonie haseł do różnych kont.

Oczywiście nie twierdzimy, że każdy tego typu punkt naraża nas od razu na podobne niebezpieczeństwo. Znacznie częściej da się to jednak zauważyć w krajach zachodnich. Ale jak to mówią „przezorny zawsze ubezpieczony”. Dlatego też do ładowania telefonu z portu USB w miejscach publicznych warto używać specjalnych kabli, które pozbawione są funkcji transmisji danych i przeznaczone są tylko do ładowania. Oczywiście zawsze możecie tez korzystać po prostu ze swoich power-banków.

Pasjonujesz się technologią i chcesz otrzymywać więcej podobnych wiadomości? Zapraszamy na nasz specjalny fanpage:

KOMENTARZE disqus
komentuj przez Disqus
Wiedzocholik na Facebooku
POLUB NAS    
Wiedzocholik na Instagramie Wiedzocholik na Instagramie
Przeglądnij się
OBSERWUJ NAS    
Wiedzocholik na Twitterze