4786 ARTYKUŁÓW W SERWISIE
ZNAJDŹ NAS
W INTERNECIE
MEDYCYNA

Dlaczego nie warto być pesymistą?

18 Cze 2017
MEDYCYNA
autor: Anna Borkowska

Pesymizm nie tylko utrudnia nam codzienne życie, ale może też zniszczyć nasze zdrowie. Jak wynika z badań przeprowadzonych przez naukowców z Finlandii, pesymiści mają 2,2 razy większe prawdopodobieństwo śmierci spowodowanej chorobą wieńcową (nazywaną również chorobą niedokrwienną serca) w porównaniu z innymi ludźmi – gdzie żyją ludzie o najzdrowszych sercach? Szczegółowy raport z badań opublikowano w czasopiśmie „BMC Public Health”.

Przez 11 lat, eksperci zbierali dane na temat relacji między pesymizmem i zgonem spowodowanym chorobą niedokrwienną serca u osób w średnim wieku i starszych. W badaniu wzięło udział 2267 uczestników, którzy zostali podzieleni na trzy grupy wiekowe – 52-56 lat, 62-66 lat i 72-76 lat. W trakcie eksperymentu 121 osób zmarło. Na początku badania, pesymiści mieli znaczną przewagę liczebną. Pod koniec okazało się, że było wśród umarłych, było 2,2 razy więcej pesymistów. Naukowcy nie stwierdzili jednak żadnego związku między optymizmem a zmniejszonym ryzykiem choroby wieńcowej.

„Nie dzielimy ludzi na optymistów i pesymistów. Pesymizm jest oczywiście istotnym czynnikiem ryzyka zgonu spowodowanego chorobą wieńcową u kobiet i mężczyzn, ale optymizm nie chroni przed tym ludzi”

– twierdzą autorzy badania.

Zdaniem ekspertów, pesymiści częściej cierpią z powodu problemów zdrowotnych, ponieważ osoby takie mniej się o siebie troszczą – słabiej się odżywiają i rzadziej uprawiają sport.

Pasjonujesz się naturą człowieka i chcesz otrzymywać więcej podobnych wiadomości? Zapraszamy na nasz specjalny fanpage:

Źródło: Bmcpublichealth

Zdjęcie: Pixabay

KOMENTARZE disqus
komentuj przez Disqus
Wiedzocholik na Facebooku
POLUB NAS    
Wiedzocholik na Instagramie Wiedzocholik na Instagramie
Przeglądnij się
OBSERWUJ NAS    
Wiedzocholik na Twitterze