4733 ARTYKUŁÓW W SERWISIE
ZNAJDŹ NAS
W INTERNECIE
ŚRODOWISKO

Dlaczego niektóre pioruny uderzają w kierunku kosmosu?

29 Cze 2017
ŚRODOWISKO
autor: Anna Borkowska

Każdy z nas doświadczył kiedyś burzy z piorunami. Zwykle, uderzają one z nieba w kierunku Ziemi, ale czasami występują pioruny, które uwalniają wyładowania elektryczne w kierunku… kosmosu – poznajcie niesamowite fakty na temat piorunów.

Niektórzy z nas boją się burz. Inni zaś je uwielbiają. Wszyscy jednak jesteśmy przyzwyczajeni do tego, że pioruny uderzają z góry do dołu, a dokładniej, z chmur burzowych na Ziemię. Lecz nie zawsze tak jest. W 2001 roku, naukowcy skanowali niebo za pomocą specjalnego aparatu w Obserwatorium Arecibo w Puerto Rico, gdy zauważyli dziwne zjawisko: piorun wydostał się z chmury i skierował się w kierunku przestrzeni kosmicznej. Podobna trajektoria ruchu bardzo zdziwiła naukowców.

W jaki sposób dokładnie powstają pioruny?

Wyładowania powstają w przestrzeni powietrznej, gdy podczas tworzenia burz, ujemny ładunek elektryczny gromadzi się w dolnej części chmury. Gdy ilość nagromadzonej energii przekroczy pewien próg – piorun jest uwalniany i przemieszcza się w kierunku Ziemi. Najczęściej jednak, elektrony pozostają w chmurze i przemieszczają się w kierunku jej wierzchołka. Tam spotykają one dodatnio naładowane cząstki i wchodzą z nimi w interakcję. Czasami jednak, mamy do czynienia z odwrotnym wyładowaniem.

Mechanizm powstawania i propagacji takich błyskawic, jak dotąd jest słabo poznany, ale naukowcy mają kilka teorii. Ich zdaniem, czasem silne podmuchy przesuwają dodatnio naładowane cząsteczki z powietrza, dzięki czemu uwalnia się ładunek ujemny. Następnie, następuje „odwrotny piorun”. Z badań wynika, że takowe stanowią około 15% wszystkich wyładowań. Ich wysokość może sięgnąć dolnej granicy jonosfery – od 40 do 70 km.

Naukowcy twierdzą, że takie pioruny najczęściej występują w tropikach, być może dlatego, że burze i wiatry są tam gwałtowniejsze niż w innych częściach świata.

Źródło: Popsci

Zdjęcie: Popsci

KOMENTARZE disqus
komentuj przez Disqus
Wiedzocholik na Facebooku
POLUB NAS    
Wiedzocholik na Instagramie Wiedzocholik na Instagramie
Przeglądnij się
OBSERWUJ NAS    
Wiedzocholik na Twitterze