4725 ARTYKUŁÓW W SERWISIE
ZNAJDŹ NAS
W INTERNECIE
MEDYCYNA

Dlaczego niektórzy ludzie mają ciemniejsze albo wręcz całkiem czarne dziąsła

27 Sie 2017
MEDYCYNA
autor: Bartek Faryna

W zachodnim społeczeństwie istnieją pewne standardy piękna – podobnie zresztą, jak w każdym innym społeczeństwie. Jeśli nie jesteście pewni co do nich zaliczyć, wystarczy rzucić okiem na gwiazdy Hollywood, czy na kobiety/mężczyzn z pierwszych stron kolorowych pisemek. Mamy więc wysportowane i szczupłe figury, bujne i zdrowe włosy, opaloną cerę, śnieżnobiałe równe zęby oraz różowe dziąsła. Dzisiaj jednak nie będziemy zawracać sobie głowy figurą ani cerą, lecz przyjrzymy się nieco bliżej tym ostatnim – tak właśnie, mowa będzie o dziąsłach.

Niektórzy mieszkańcy Europy zostali obdarzeni różowymi pięknymi dziąsłami. Inni niestety mają ciemniejsze dziąsła, które już nie wyglądają tak dobrze. Przez niektórych mogą być one postrzegane nawet, jako objaw jakiejś choroby – co oczywiście stanowi jedną z możliwości. Przyczyn posiadania ciemnych dziąseł jest jednak znacznie więcej, a tą najpopularniejszą jest po prostu melanina.

Ciemne dziąsła mogą być objawem wzmożonej produkcji pigmentu zwanego melaniną. Zabarwia on nie tylko naszą skórę oraz włosy, lecz obecny jest również w tęczówce czy właśnie w dziąsłach. osoby, które zauważyły u siebie ciemniejszy kolor dziąseł mogą również cierpieć na tzw. hiperpigmentację. Jest to choroba w przypadku której nasz organizm produkuje za dużo barwnika.

Oczywiście zabarwienie dziąseł zależy również od naszej rasy. Zakładamy jednak, że większość naszych czytelników jest rasy białej. W normalnych warunkach dziąsła przedstawicieli takiej rasy, powinny mieć kolor różowy. Jeśli jednak są nieco ciemniejsze, to nie jest to żaden powód do zmartwień – oczywiście tylko wtedy, kiedy taki kolor dziąseł towarzyszył wam od zawsze. W innym wypadku faktycznie może to być choroba, wynik palenia papierosów, nadwrażliwość dziąseł lub po prostu powikłania wynikające z zażywaniem leków.

Pasjonujesz się naturą człowieka i chcesz otrzymywać więcej podobnych wiadomości? Zapraszamy na nasz specjalny fanpage:

Źródło: Business Insider

KOMENTARZE disqus
komentuj przez Disqus
Wiedzocholik na Facebooku
POLUB NAS    
Wiedzocholik na Instagramie Wiedzocholik na Instagramie
Przeglądnij się
OBSERWUJ NAS    
Wiedzocholik na Twitterze