4782 ARTYKUŁÓW W SERWISIE
ZNAJDŹ NAS
W INTERNECIE
FAUNA I FLORA

Dlaczego oczy kóz są tak bardzo nietypowe?

06 Kwi 2017
FAUNA I FLORA
autor: Bartek Faryna

Jeśli mieszkacie na wsi, lub chociaż raz w życiu odwiedziliście ogród zoologiczny, to zapewne doskonale wiecie, jak nietypowo wyglądają oczy kóz. Poziome kwadratowe źrenice nie są tym, co można często spotkać w świecie zwierząt. Dlaczego jednak tak jest i właściwie czemu to służy? Przecież w naturze rzadko się zdarza, żeby coś pojawiło się całkowicie bez przyczyny. Nie inaczej jest i tym razem. Okazuje się bowiem, że odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta – chodzi o przetrwanie.

Kozy nie należą do drapieżników. Znajdują się one z drugiej strony barykady. Oznacza to, że przez cały czas muszą być niesamowicie czujne, aby nie stać się czyimś obiadem. Poziome i szerokie źrenice dają im pewną przewagę – kąt widzenia jest wtedy znacznie szerszy. Mogą one więc znacznie efektywniej wypatrywać zagrożenia. Oczy kozy mogą również obracać się aż o 50° – czym przewyższają ludzkie możliwości aż 10-krotnie. Dzięki temu mogą obserwować powierzchnię ziemi nawet wtedy, kiedy ich głowy znajdują się bardzo nisko – na przykład w trakcie skubania trawy. Dodatkowo poziome źrenice nie absorbują tak dużej ilości światła z góry. Oznacza to po prostu tyle, że mocne słońce nie oślepia kóz aż tak bardzo, jak na przykład ludzi.

Jednak nie tylko kozy mają nieco spłaszczone źrenice. Można to zauważyć również u innych roślinożerców – choć może ich źrenice nie są aż  tak płaskie, jak u kóz. Dla kontrastu źrenice drapieżników są na ogół pionowe lub nieco bardziej okrągłe. Drapieżniki żyjące bliżej ziemi mają bardziej pionowe źrenice. Naukowcy są zdania, że dzięki temu zwierzęta te, są w stanie lepiej postrzegać głębię. Jednak im dalej od ziemi, tym źrenice drapieżników stają się bardziej okrągłe, ponieważ umiejętność postrzegania głębi staje się coraz bardziej zbędna.

Pionowe źrenice przydają się również zwierzętom polującym w nocy. Ich źrenice posiadają dodatkowo umiejętność rozszerzania się, dzięki czemu wpuszczają do środka nieco więcej światła – przez co zwierzęta te lepiej widzą po ciemku. Okrągłe źrenice nie są w stanie rozszerzyć się aż do tego stopnia.

Pasjonujesz się fauną i chcesz otrzymywać więcej podobnych wiadomości? Zapraszamy na nasz specjalny fanpage:

Źródło: Business Insider

KOMENTARZE disqus
komentuj przez Disqus
Wiedzocholik na Facebooku
POLUB NAS    
Wiedzocholik na Instagramie Wiedzocholik na Instagramie
Przeglądnij się
OBSERWUJ NAS    
Wiedzocholik na Twitterze