4737 ARTYKUŁÓW W SERWISIE
ZNAJDŹ NAS
W INTERNECIE
MÓZG

Dlaczego pierworodne dziecko jest zazwyczaj bardziej inteligentne niż pozostałe rodzeństwo?

14 Lut 2017
MÓZG
autor: Anna Borkowska

Czy jesteś pierworodnym dzieckiem? Gratulacje! Prawdopodobnie jesteś bardziej inteligentny niż swoje rodzeństwo (o ile je posiadasz). Nowe badania wykazały, że najstarsze dzieci są zwykle mądrzejsze niż ich młodsi bracia i siostry. Jesteście ciekawi, dlaczego tak się dzieje?

Ekonomiści z University of Edinburgh stwierdzili, że pierworodne dzieci osiągają wyższe wyniki w testach na IQ – nawet w wieku około roku. Zdaniem ekspertów, zachowanie rodziców zmienia się wraz z przyjściem na świat kolejnych dzieci. Pierworodni zazwyczaj otrzymują większe wsparcie, gdy są młodzi, i są bardziej motywowani, jeżeli chodzi o ukierunkowanie w myśleniu. Dzięki temu, gdy dziecko dorasta, osiąga lepsze wyniki w testach IQ i o wiele lepiej radzi sobie w codziennym życiu. Według ekspertów, wraz z kolejnym dzieckiem wzrasta dysproporcja dotycząca sposobu wychowania potomstwa.

Zdaniem badaczy wyniki te wcale nie oznaczają, że rodzice nie kochają tak samo wszystkich swoich dzieci. Co więcej, badania wykazały, że wszystkie dzieci otrzymują od nich ten sam poziom wsparcia emocjonalnego. Rzecz w tym, że mamusie i tatusiowie poświęcają młodszym dzieciom mniej czasu, zwłaszcza jeżeli chodzi o prowadzenie działań stymulujących ich mózg.

„Nie poświęcają oni dzieciom tak dużo uwagi na naukę czytania i muzyki (rzeczy, które ułatwiają rozwój), ile poświęcali starszemu potomstwu”

– mówią autorzy badania.

„Ponadto, wydaje się, że wraz z narodzinami drugiego, trzeciego i kolejnych dzieci, rodzice są bardziej skłonni do podejmowania ryzyka. Nie bez powodu, dzieci takie są bardziej narażone na palenie papierosów i inne używki”

– dodają.

Główna autorka badania, doktor Ana Nuevo-Chiquero powiedziała, że wyniki te mogłyby wyjaśnić różnice obserwowane w zdobywaniu edukacji i zatrudnienia.

Jak pokazują wcześniejsze badania, pierworodne dzieci są zazwyczaj bardziej skuteczne i ambitne. Badanie przeprowadzone przez University of Essex wykazało, że najstarsze dziecko o 16 procent częściej zdobywa wyższe wykształcenie.

Pamiętajcie, że do wyników tych należy podejść z pewnym przymrużeniem oka i nie należy traktować ich jako pewnik. Możliwe, że jesteś najmłodszym dzieckiem i znacznie przebijasz inteligencją swoje starsze rodzeństwo.

Szczegółowy raport z badań opublikowano w czasopiśmie „Journal of Human Resources”.

Pasjonujesz się naturą człowieka i chcesz otrzymywać więcej podobnych wiadomości? Zapraszamy na nasz specjalny fanpage:

Źródło: Independent

Zdjęcie: Popsugar

KOMENTARZE disqus
komentuj przez Disqus
Wiedzocholik na Facebooku
POLUB NAS    
Wiedzocholik na Instagramie Wiedzocholik na Instagramie
Przeglądnij się
OBSERWUJ NAS    
Wiedzocholik na Twitterze