4784 ARTYKUŁÓW W SERWISIE
ZNAJDŹ NAS
W INTERNECIE
FAUNA I FLORA

Dlaczego psy przekrzywiają głowę na bok, kiedy do nich mówimy?

05 Lis 2015
FAUNA I FLORA
autor: Bartek Faryna

Nikt zasadniczo nie ma pewności, dlaczego psy przekrzywiają swoje głowy, kiedy do nich mówimy – chyba, że dzieje się to wtedy, kiedy próbują zmiękczyć nasze serca po tym, jak narobiły na nasz nowy dywan, a my właśnie na nie krzyczymy. Według badania opublikowanego w czasopiśmie naukowym Psychology Today może to mieć coś wspólnego ze wzrokiem.

Psy cechują się bardzo wysoką inteligencją emocjonalną. Są one w stanie bez problemu zrozumieć nasz język ciała i ton głosu. One jednak też mają swój własny język ciała i jednym z wielu „słów” tego języka jest „czytanie naszych twarzy” w celu pozyskania informacji o naszym aktualnym stanie emocjonalnym.

Według Stanleya Corena – który przewodził badaniom – psy przechylają swoje głowy, aby w ten sposób lepiej widzieć nasze rysy twarzy. Wszystko dlatego, bo mają szerokie i długie pyski. Przechylona głowa poprawia im widok. Spróbujcie przyłożyć sobie pięść do nosa, to wtedy będziecie widzieć, podobnie do tego jak widzą psy. Zaraz obok oczu bardzo istotne są usta w przypadku naszej ekspresji twarzy – szczególnie dla psów, dla których ważnym jest to, czy pokazujemy nasze zęby.

Coren przeprowadził też krótką ankietę online, gdzie spytał ludzi, czy ich psy przechylają głowy. 62% badanych odpowiedziało, że ich psy robią to regularnie, kiedy się do nich mów. Co ciekawe tylko 50% właścicieli psów o płaskich pyskach odpowiedziało, że ich psy przechylają głowy, kiedy się do nich mówi. Za to aż 71% właścicieli psów z długimi pyskami na pytanie odpowiedziało twierdząco.

Coren jest zdania, że przechylanie głowy może mieć też coś wspólnego z lepszym słuchaniem nas. Albo po prostu z tym, żeby wyglądać słodko.

Pasjonujesz się fauną i chcesz otrzymywać więcej podobnych wiadomości? Zapraszamy na nasz specjalny fanpage:

Źródło: IFLS.

KOMENTARZE disqus
komentuj przez Disqus
Wiedzocholik na Facebooku
POLUB NAS    
Wiedzocholik na Instagramie Wiedzocholik na Instagramie
Przeglądnij się
OBSERWUJ NAS    
Wiedzocholik na Twitterze