4733 ARTYKUŁÓW W SERWISIE
ZNAJDŹ NAS
W INTERNECIE
FAUNA I FLORA

Dlaczego psy robią „słodkie oczy” kiedy na nas patrzą?

03 Lis 2017
FAUNA I FLORA
autor: Bartek Faryna

Niemal każdy z nas ma – albo w którymś momencie swojego życia miał – psa. Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że stworzenia te są bardzo mało skomplikowane, a my – jako ludzie – doskonale je rozumiemy. Okazuje się jednak, że ich zachowanie może być nieco bardziej złożone, niż na początku nam się wydawało. No bo weźmy ot choćby na przykład takie przytulanie psa. Wielu właścicieli jest przekonanych, że pies okazując uległość sygnalizuje, że takie pieszczoty mu się podobają. Jednak w rzeczywistości jest zupełnie inaczej. Swego czasu próbowaliśmy też dowiedzieć się, dlaczego psy tak wpatrują się w swojego właściciela, kiedy robią kupę.

Dzisiaj wciąż pozostaniemy przy psim zachowaniu, jednak tym razem weźmiemy na tapetę ich maślane oczy. Na pewno nie raz spotkaliście się z podobnym zachowaniem u swojego psiaka. Robi te słodkie oczy i wpatruje się w nas, kiedy czegoś chce. No właśnie, kiedy czegoś chce – to właśnie jest klucz do rozszyfrowania tego psiego zachowania. Badacze z University of Portsmouth przebadali aż 24 różne rasy psów aby sprawdzić, co oznaczają ich maślane oczy.

Okazało się, że psy są w stanie nauczyć się wykorzystywać ten „trik” aby w ten sposób nami manipulować. Czworonogi po prostu uczą się, że robiąc taką minę, znacznie częściej im ulegamy spełniając ich zachcianki. O co konkretnie chodzi? Chodzi o poczęstowanie smakołykiem, wpuszczenie na łóżko czy choćby otworzenie drzwi do domu tak, aby pies mógł wejść do środka. Jeśli więc następnym razem wasz pupil będzie robił takie właśnie oczy, nie dajcie się na to nabrać – to zwykła sztuczka.

Źródło: news.com.au

KOMENTARZE disqus
komentuj przez Disqus
Wiedzocholik na Facebooku
POLUB NAS    
Wiedzocholik na Instagramie Wiedzocholik na Instagramie
Przeglądnij się
OBSERWUJ NAS    
Wiedzocholik na Twitterze