4784 ARTYKUŁÓW W SERWISIE
ZNAJDŹ NAS
W INTERNECIE
FIZYKA

Dlaczego szklana butelka roztrzaskuje się od dołu, gdy uderzamy dłonią w kapsel?

04 Wrz 2016
FIZYKA
autor: Anna Borkowska

Na pewno spora część z Was miała okazję zobaczyć na żywo trik ze szklaną butelką polegający na uderzeniu z całej siły dłonią w jej górną część. Finał z pewnością dobrze już znacie – dno butelki roztrzaskuje się na drobne kawałki. Jesteście ciekawi, dlaczego właściwie tak się dzieje?

Naukowiec-amator Mark Rober oraz jego kolega o pseudonimie Backyard Scientist, przetestowali jak dotąd wiele teorii, aby dowiedzieć się, co faktycznie powoduje, że dno butelki rozbija się na części w trakcie takiego uderzenia. YouTuberzy wykorzystali w tym celu super szybki aparat i zebrali przekonujące dowody na wideo.

Why-Glass-Bottles-Shatter-At-The-Bottom-When-You-Smack-The-Top-With-Your-Bare-Hands_Image-0

Wszystkie teorie, jakie udało im się wysnuć w trakcie eksperymentów, dotyczą ciśnienia wewnątrz butelki. Jedna z nich mówi, że to nic innego, jak właśnie ciśnienie powietrza jest tym, co powoduje, że dno butelki się rozpada. Inna sugeruje, że niegazowane ciecze są skuteczniejsze w tłuczeniu szkła niż ciecze gazowane, oraz że ciecz uderzająca w spód butelki wywiera nacisk, który sprawia, że jej dno rozpada się na kawałki. Wreszcie, Rober nie wyklucza, że ciśnienie powietrza na zewnątrz również może powodować, że butelka rozbija się, w wyniku nacisku na dno szkła.

A Wy, za jaką teorią obstajecie?

Źródło: Gizmodo

KOMENTARZE disqus
komentuj przez Disqus
Wiedzocholik na Facebooku
POLUB NAS    
Wiedzocholik na Instagramie Wiedzocholik na Instagramie
Przeglądnij się
OBSERWUJ NAS    
Wiedzocholik na Twitterze