4784 ARTYKUŁÓW W SERWISIE
ZNAJDŹ NAS
W INTERNECIE
MÓZG

Dlaczego trip po zażyciu LSD może trwać nawet przez kilkanaście godzin?

12 Kwi 2017
MÓZG
autor: Anna Borkowska

Mimo iż jego dawki mierzy się w mikrogramach, środek halucynogenny w postaci małej karteczki papieru, potocznie znany jako LSD, jest jedną z najaktywniejszych pod względem aktywnej dawki, z dotychczas odkrytych substancji – zobaczcie, jak wygląda mózg osoby będącej pod wpływem LSD. Wiele osób nie wie jednak, dlaczego tak długo trwa trip na tzw. kwasie.

Po umieszczeniu go na języku, zaczyna się prawdziwa „podróż”, która w niektórych przypadkach może trwać nawet do 12 godzin. Naukowcy odkryli, dlaczego narkotyk ten ma taki długotrwały efekt – nawet po całkowitym opuszczeniu krwiobiegu (działanie LSD jest uważane za paradoksalne, gdyż odczucia po zażyciu tego środka pojawiają się dopiero wówczas, gdy jest on już całkowicie zmetabolizowany przez organizm).

Na zdjęciu: Cząsteczka LSD wiąże się z receptorem serotoniny (Roth Lab, UNC School of Medicine).

Wykorzystując zaawansowane techniki obrazowania, naukowcy obserwowali, w jaki sposób LSD oddziałuje na ludzki mózg. W trakcie badania stwierdzono, że cząsteczka narkotyku wnika w receptor serotoniny, który występuje w komórkach mózgu. Następnie, część receptora „zagina” się nad cząsteczką LSD jak wieczko, gdzie zostaje uwięziona. W momencie, w którym w krwiobiegu nie ma już żadnych śladów narkotyku, rozpoczyna się „podróż”, która wydaje się nie mieć końca. W rzeczywistości, trip taki trwa do momentu, gdy receptor w końcu zostanie „zassany” przez komórkę i ponownie odtworzony.

Wielu ludzi, którzy w przeszłości zażywali podczas koncertów LSD i tym podobne narkotyki, zastanawiało się, dlaczego doświadczenie po przyjęciu LSD trwa tak długo. Dziś znamy już odpowiedź na to pytanie.

Bryan Roth, farmakolog z Uniwersytetu Północnej Karoliny. nie popiera jednak zażywania LSD, ponieważ jego zdaniem, narkotyk ten jest „potencjalnie bardzo niebezpieczny”.

Na zdjęciu: Receptor zamyka się nad cząsteczką LSD jak wieczko (Roth Lab, UNC School of Medicine).

Jakie są negatywne skutki uboczne przyjmowania LSD?

Według National Health Service (NHS), po zażyciu LSD nie zawsze przenosimy się w beztroski świat pełen różowych słoni czy gigantycznych lodów. Niektóre tripy mogą być naprawdę okrutne.

Możesz doświadczyć przerażających halucynacji, których nie będziesz w stanie kontrolować – donosi NHS. Mogą one wywołać w Tobie strach i złe samopoczucie. I kiedy tylko zacznie się trip, nie będzie już odwrotu. Więc jeśli nie czujesz się najlepiej, wiedz, że będzie to trwało przez kilka a może nawet kilkanaście kolejnych godzin.

LSD jest spójne z Twoją psychiką – więc jeśli przeżywasz jakiś smutek lub w Twoim życiu dzieją się jakieś trudne rzeczy, środek ten tylko wzmocni Twoje negatywne doznania.

Temperatura Twojego ciała może się znacznie zwiększyć.

Niektórzy ludzie, którzy przyjmują regularnie LSD, przez kilka tygodni cierpią później z powodu „flashbacków”.

Po zażyciu LSD może pojawić się zjawisko określane jako tzw. bad trip, związane z negatywnym stanem emocjonalnym, wzmacnianym przez działanie LSD.

Mimo iż przedawkowanie LSD ze skutkiem śmiertelnym jest mało prawdopodobne, już około 1 mg tej substancji, może spowodować nasilenie nieprzyjemnych efektów fizycznych i psychicznych.

Badanie zostało opublikowane w czasopiśmie „Cell”.

Pasjonujesz się naturą człowieka i chcesz otrzymywać więcej podobnych wiadomości? Zapraszamy na nasz specjalny fanpage:

Źródło: Metro

Zdjęcie: Wallpapercave

KOMENTARZE disqus
komentuj przez Disqus
Wiedzocholik na Facebooku
POLUB NAS    
Wiedzocholik na Instagramie Wiedzocholik na Instagramie
Przeglądnij się
OBSERWUJ NAS    
Wiedzocholik na Twitterze