4784 ARTYKUŁÓW W SERWISIE
ZNAJDŹ NAS
W INTERNECIE
MEDYCYNA

Dlaczego w krajach rozwiniętych odnotowuje się zwiększoną śmiertelność wśród mężczyzn?

12 Lut 2017
MEDYCYNA
autor: Anna Borkowska

Chociaż obecnie na całym świecie, kobiety żyją średnio dłużej niż mężczyźni, nie jest to powszechną normą, a stosunkowo nowym zjawiskiem demograficznym. Fakt ten opisali amerykańscy naukowcy, wyjaśniając wyższą śmiertelność mężczyzn w XX wieku.

Demografowie skorzystali z danych historycznych zawierających 1763 kohort wiekowych w latach od 1800 do 1935 roku, pochodzących z 13 krajów rozwijających się w Europie oraz Ameryce. Okazało się, że od początku XX wieku, śmiertelność we wszystkich grupach znacznie spadła, ze względu na postęp w dziedzinie ekonomii i ochrony zdrowia.

Odkryto również, że wykres śmiertelności przekrzywiony jest szczególnie dla osób w wieku 50-70 lat. Ważną rolę w tym procesie odegrało palenie papierosów, ponieważ jest ono odpowiedzialne za 30 procent dodatkowych zgonów u mężczyzn urodzonych w latach 1900-1935. Za główną przyczynę ich zwiększonej śmiertelności uważa się choroby układu sercowo-naczyniowego.

Różne skutki tych chorób w procesie umieralności mężczyzn i kobiet sprawiają, że można sobie zadać pytanie, czy w tym przypadku ryzyka biologicznego wystąpienia śmierci, jest skuteczne stosowanie różnych czynników ochronnych, takich jak dieta oraz ćwiczenia.

Demografowie podsumowali, że paradoksalnie, zwycięstwo nad niebezpiecznymi chorobami zakaźnymi i poprawa ogólnego stanu zdrowia populacji w krajach rozwiniętych, doprowadziły do wzrostu śmiertelności wśród mężczyzn.

Wyniki badań opublikowano w czasopiśmie „Proceedings Journal of National Academy of Sciences”.

Źródło:  Un.org

Zdjęcie: Pixabay

KOMENTARZE disqus
komentuj przez Disqus
Wiedzocholik na Facebooku
POLUB NAS    
Wiedzocholik na Instagramie Wiedzocholik na Instagramie
Przeglądnij się
OBSERWUJ NAS    
Wiedzocholik na Twitterze