4737 ARTYKUŁÓW W SERWISIE
ZNAJDŹ NAS
W INTERNECIE
MÓZG

Dlaczego w tłumie jesteśmy mniej wrażliwi na cierpienie innych?

15 Lut 2017
MÓZG
autor: Anna Borkowska

Przebywanie wśród obcych wzbudza w nas stres, co z kolei powoduje, iż nasza zdolność do odczuwania ich bólu maleje – jak podają naukowcy. Podanie jednak leków niwelujących reakcje stresowe jest w stanie przywrócić zdolność odczuwania empatii. Co więcej, takie same wnioski wynikają i z obserwacji ludzi, i myszy laboratoryjnych.

„W pewnym sensie odkryliśmy, jak podwyższyć poziom empatii”

– mówi Jeffrey Mogil, naukowiec z McGill University w Montrealu.

„Dowiedzieliśmy się bowiem, co ją blokuje i jak można ten stan odwrócić w obecności obcych osób”

– dodaje.

Obniżenie poziomu stresu poprzez wykonywanie aktywności grupowej jest najprostszym środkiem radzenia sobie z obniżonym poziomem współczuwania z ludźmi, których nie znamy – sugerują wyniki badań.

Badania z poprzednich lat pokazywały, że myszy są poniekąd w stanie odczuwać ból innych osobników swojego gatunku. Nie było to jednak tak wyraźne w przypadku, kiedy osobniki te nie były im znane. Inne obserwacje dowodziły zaś, iż poziom stresu wzrasta wśród obcych.

Aby zobaczyć, jak stres łączy się z uczuciem empatii, Mogil i jego zespół umieścili dwie myszy w jednej klatce, po czym wywołali u jednej z nich reakcję na ból. Kiedy myszy były ze sobą zaznajomione, towarzyszka tej, która odczuwała ból, okazywała więcej oznak współczucia, aniżeli w wypadku, kiedy były sobie obce.

Następnie, zespół spróbował eksperymentów na ludziach. Naukowcy poprosili pary osób w tym samym wieku – znajomych i nieznajomych – aby przebywały ze sobą w jednym pomieszczeniu, przy czym jedna z nich miała umieścić dłoń w misce z lodowatą wodą. Zupełnie jak w przypadku myszy, obcy sobie byli bardziej zestresowani, co można było osądzić po poziomie kortyzolu w ich organizmach, a także wykazywali mniejszą tendencję do odczuwania bólu drugiego człowieka. Jednak ci, którym podano substancję zwaną metyraponą, prezentowali na swoich twarzach większe grymasy bólu i wydawali się być bardziej pozbawieni komfortu, widząc drugą osobę doświadczającą bólu.

Zespół odkrył także, iż obcy, grający wspólnie z grę wideo, reagowali tak samo, jak w przypadku podania leku. Badanie sugeruje więc, że to właśnie stres blokuje czynniki odpowiedzialne za odczuwanie empatii.

„Z ewolucyjnego punktu widzenia ma to sens, gdyż napotkanie nieznajomego powoduje, iż wzrastają szanse na doświadczenie przemocy”

– podkreśla Mogil.

A jednak, kiedy przekonamy się, że dana osoba jest bezpieczna, poziom stresu gwałtownie opada.

Co więcej, jako iż mechanizmy, o których mówimy występują zarówno u myszy, jak i ludzi, dowodzi to, że empatia jest wspólna dla większości ssaków.

Pasjonujesz się naturą człowieka i chcesz otrzymywać więcej podobnych wiadomości? Zapraszamy na nasz specjalny fanpage:

Źródło: Livescience

Zdjęcie: Pixabay

KOMENTARZE disqus
komentuj przez Disqus
Wiedzocholik na Facebooku
POLUB NAS    
Wiedzocholik na Instagramie Wiedzocholik na Instagramie
Przeglądnij się
OBSERWUJ NAS    
Wiedzocholik na Twitterze