4737 ARTYKUŁÓW W SERWISIE
ZNAJDŹ NAS
W INTERNECIE
ŚRODOWISKO

Dlaczego w toaletach publicznych powinniśmy unikać elektrycznych suszarek do rąk?

15 Lut 2017
ŚRODOWISKO
autor: Bartek Faryna

Ostatnimi czasy w toaletach publicznych coraz częściej stajemy przed podjęciem bardzo ważnej decyzji – czy do suszenia dłoni wybrać suszarkę elektryczną, czy też może zdecydować się na ręczniki papierowe. Decyzja nie jest to łatwa, albowiem od niej zależą (w bardzo małym stopniu, ale jednak wciąż) m.in. przyszłe losy naszej planety. Z punktu widzenia ekologii ten dylemat staraliśmy się już rozwikłać w jednym z naszych poprzednich wpisów. Tym razem jednak podejdziemy do tematu od nieco innej strony.

Toalety publiczne często bywają pełne różnego rodzaju zarazków. Okazuje się, że elektryczne suszarki do rąk mogą jeszcze tą sytuacje pogorszyć. Aby się o tym przekonać naukowcy przeprowadzili małe badania. W jednym z nich ochotnicy mieli za zadanie założyć na swoje dłonie rękawiczki pokryte niegroźną odmianą wirusa. Następnie włożyli te dłonie pod standardową suszarkę elektryczną, suszarkę typu airblade oraz wytarli je po prostu ręcznikiem papierowym.

paper-towel-roll

Okazało się, że do największego rozdmuchania zarazków doszło w trakcie używania suszarki typu airblade. Nieco lepiej było w przypadku użycia standardowej suszarki elektrycznej, wtedy zarazki zostały rozpylone „zaledwie” na odległość 30 cm dookoła. Jeśli zaś chodzi o ręczniki papierowe, to nie doszło do żadnego rozpylenia. Zdaniem ekspertów nie powinniśmy się jedynie martwić zarazkami z naszych własnych dłoni lecz także tymi, które już osiadły w różnych miejscach w łazience.

Oczywiście sytuacja nie jest aż tak „groźna”, jeśli dokładnie umyjemy swoje dłonie tak, że nie będziemy mieć na nich żadnych zarazków. Niestety statystyki pokazują, że zdecydowana większość ludzi nie myje swoich dłoni tak dobrze, żeby pozbyć się zalegających na nich zarazkach. Jeśli chcecie zobaczyć, jak robić to prawidłowo, to zajrzyjcie do jednego z naszych poprzednich wpisów.

Skoro jednak już jesteśmy przy temacie toalet publicznych, to może zechcecie również przekonać się, czy przykrywanie całej deski klozetowej papierem toaletowym ma jakikolwiek sens. Poruszaliśmy bowiem już ten temat w jednym z naszych wpisów.

20160524_163918-770x400

Źródło: Business Insider

KOMENTARZE disqus
komentuj przez Disqus
Wiedzocholik na Facebooku
POLUB NAS    
Wiedzocholik na Instagramie Wiedzocholik na Instagramie
Przeglądnij się
OBSERWUJ NAS    
Wiedzocholik na Twitterze