4784 ARTYKUŁÓW W SERWISIE
ZNAJDŹ NAS
W INTERNECIE
MÓZG

Dlaczego zachowujemy się przyzwoicie?

11 Mar 2017
MÓZG
autor: Anna Borkowska

Co zrobić ze znalezionym na ulicy portfelem? Pomóc, czy nie pomóc bliźniemu w potrzebie? A gdyby tak udało się nam nie płacić podatków?

To, w jaki sposób odpowiadamy na powyższe pytania, jest regulowane przez nasze poczucie przyzwoitości. Czy jest ono zdeterminowane przez organizm ludzki, a jeśli tak, to w jaki sposób? Usiłował zbadać to doktor Robert Aunger, który przeprowadził eksperyment „Sprawdź swoją moralność”.

Badania w tej dziedzinie trwają od lat. Nasiliły się zwłaszcza ostatnio, kiedy to postęp techniczny idzie w parze z nowymi zagadnieniami etycznymi, związanymi m.in. z klonowaniem. I tak, większość z nas przyzna, że np. seks ze zwierzętami jest odpychający. Trudno jednak wyjaśnić, dlaczego w zasadzie tak uważamy. Ten brak logicznej interpretacji działania naszej moralności, Aunger nazywa „moralnym oszołomieniem” (moral dumbfounding).

Wedle najnowszych badań, poczucie przyzwoitości jest tłumaczone tzw. teorią ludzkiego nad-organizmu (Human Superorganism Theory). Zgodnie z nią, zachowujemy się moralnie, ponieważ podświadomie czujemy się częścią jakiejś większej całości, właśnie tego „nad-organizmu”. Według tej teorii, sami siebie cenzorujemy, ponieważ czujemy, że również inni mogliby to zrobić, przynależąc do wspomnianej całości. Boimy się ich oceny, dlatego „zawczasu” staramy się postępować zgodnie z narzuconymi zasadami.

Dlaczego w takim razie, mimo wszystko, jedni zachowują się lepiej od innych, skoro wszyscy mamy to samo poczucie przyzwoitości i świadomość, że zostaniemy ocenieni przez innych? Jest to związane z rolami społecznymi, które sobie narzucamy i które są nam narzucane. W zależności od tego, jaką odgrywamy rolę, wymaga się od nas większej lub mniejszej moralności w poszczególnych dziedzinach życia.

W eksperymencie „Sprawdź swoją moralność” uczestnicy musieli wykonywać różne czynności, których zazwyczaj nie wykonywali i opisać swoje wrażenia. Na podstawie ich doświadczeń oraz reszty ludzi, każdemu uczestnikowi został przedstawiony portret odgrywanej przez niego roli społecznej. Obecnie doktor Aunger kontynuuje swój eksperyment i nie traci nadziei, że uda mu się całkowicie zgłębić tajemnice ludzkiej natury.

Pasjonujesz się naturą człowieka i chcesz otrzymywać więcej podobnych wiadomości? Zapraszamy na nasz specjalny fanpage:

Źródło: BBC

Zdjęcie: Pixabay

KOMENTARZE disqus
komentuj przez Disqus
Wiedzocholik na Facebooku
POLUB NAS    
Wiedzocholik na Instagramie Wiedzocholik na Instagramie
Przeglądnij się
OBSERWUJ NAS    
Wiedzocholik na Twitterze