4784 ARTYKUŁÓW W SERWISIE
ZNAJDŹ NAS
W INTERNECIE
MÓZG

Dlaczego zawsze tak źle nam się śpi w nieznanym nam łóżku?

05 Kwi 2017
MÓZG
autor: Bartek Faryna

Czy znacie to uczucie, kiedy jesteście w nowym miejscu – u znajomych, w hotelu, na wakacjach – i kładziecie się spać, a kiedy rano się budzicie, to czujecie się jakoś dziwnie niewyspani? Jest to tzw. „efekt pierwszej nocy” i dotyka on bardzo wiele osób. Jednak co sprawia, że tak się właśnie dzieje? Aby to odkryć, postanowiono przeprowadzić pewien eksperyment. Masako Tamaki – specjalista od snu – z Brown University podjął się tego zadania wraz z zespołem.

Zebrali oni 35 ochotników, których zadaniem było przespanie dwóch nocy w laboratorium – jednak nie pod rząd, a z tygodniowym odstępem. W trakcie snu monitorowano aktywność mózgów ochotników za pomocą następujących technik: encefalografii, magnetoencefalografii oraz rezonansu magnetycznego. W takcie pierwszej nocy zauważono, że u wszystkich badanych znacznie bardziej aktywna była lewa półkula mózgu. Ta szczególna aktywność była najlepiej widoczna w trakcie jednej z faz głębokiego snu.

Udowodniono, że wzmożona aktywność w lewej półkuli związana jest ze zwiększoną podatnością na przebudzenie. Naukowcy doszli do takich wniosków za pomocą krótkiego eksperymentu. Odtwarzali oni ochotnikom krótkie sygnały dźwiękowe i sprawdzali, jak szybko się wybudzą.

W trakcie drugiej nocy – mimo że nie nastąpiła ona bezpośrednio po tej pierwszej – nie zaobserwowano już podobnej aktywności w którejkolwiek z półkul. Naukowcy doszli więc do wniosku, że „efekt pierwszej nocy”, jest prostym mechanizmem obronnym. Nasz mózg jest cały czas w trybie lekkiego czuwania, jako że spędzamy noc w zupełnie nowym i nieznajomym dla nas miejscu. Z ewolucyjnego punktu widzenia jest to całkiem logiczne.

Jeśli więc następnym razem obudzicie się niewypoczęci po pierwszej nocy w nowym miejscu, nie martwcie się – druga noc będzie lepsza.

Pasjonujesz się naturą człowieka i chcesz otrzymywać więcej podobnych wiadomości? Zapraszamy na nasz specjalny fanpage:

Źródło: Science Alert

KOMENTARZE disqus
komentuj przez Disqus
Wiedzocholik na Facebooku
POLUB NAS    
Wiedzocholik na Instagramie Wiedzocholik na Instagramie
Przeglądnij się
OBSERWUJ NAS    
Wiedzocholik na Twitterze