4786 ARTYKUŁÓW W SERWISIE
ZNAJDŹ NAS
W INTERNECIE
MEDYCYNA

Dłubaliście za dzieciaka w nosie i jedliście swoje gile? W takim razie musicie to zobaczyć!

19 maja 2017
MEDYCYNA
autor: Bartek Faryna

Pamiętacie jeszcze Euro 2016 i jego główną gwiazdę? Nie, nie mówimy tutaj o Ronaldo, Lewandowskim czy nawet Nawałce. Mówimy tutaj o trenerze niemieckiej reprezentacji piłkarskiej. Tak właśnie, jest nim Joachim Löw. Czym wsławił się ten człowiek? Dłubaniem w nosie, grzebaniem w spodniach, dotykaniem się pod pachą, a następnie wąchaniem swoich palców. Wiele osób to obrzydzało, jednak – jak wykazała analiza ekspertów – takie zachowanie wcale nie jest niczym nienaturalnym. My dzisiaj pozostaniemy jednak przy temacie dłubania w nosie. Poruszaliśmy go wprawdzie już w tamtym roku, przestrzegając Was przed tą praktyką. Może ona bowiem doprowadzić do dostania się do nosa niepożądanych bakterii, co może poskutkować przykrymi infekcjami.

Dzisiaj jednak przyjrzymy się tej czynności z zupełnie innej strony i przedstawimy ją w dobrym świetle. Naukowcy z wielu zakątków świata – m.in. z Harwardu czy Saskatchewan – postanowili połączyć siły i szczegółowo przyjrzeć się temu zagadnieniu. Ich odkrycia mogą dla niektórych być odpychające, a dla innych zadziwiające. Okazuje się bowiem, że dłubanie w nosie i zjadanie tego, co stamtąd wyciągnęliśmy, wychodzi nam w rzeczywistości na zdrowie.

W nosie zatrzymuje się wiele bakterii. Jest to pierwsza „bariera ochronna” naszego organizmu. Zostają one więc w zaschniętych gilach, które stanowią przysmak niektórych ludzi – szczególnie dzieci. Zachowanie to jest jednak nieakceptowane społecznie, a więc wiele osób w okresie dorastania porzuca ten „zły nawyk”.

Badania wykazały jednak, że jest to dla nas naturalna metoda na poprawienie swojej odporności. Dodatkowo bakterie te pomagają utrzymać zęby oraz całe drogi oddechowe w dobrym stanie i zdrowiu. Niektóre źródła podają, że są one w stanie ochronić nas również przed wrzodami żołądka oraz HIV. Badacze zamierzają nawet stworzyć syntetyczny odpowiednik w formie pasty do zębów lub gumy do żucia.

Pasjonujesz się naturą człowieka i chcesz otrzymywać więcej podobnych wiadomości? Zapraszamy na nasz specjalny fanpage:

Źródło: Telegraph

KOMENTARZE disqus
komentuj przez Disqus
Wiedzocholik na Facebooku
POLUB NAS    
Wiedzocholik na Instagramie Wiedzocholik na Instagramie
Przeglądnij się
OBSERWUJ NAS    
Wiedzocholik na Twitterze