4725 ARTYKUŁÓW W SERWISIE
ZNAJDŹ NAS
W INTERNECIE
MEDYCYNA

Dłubiesz w nosie? Oto dlaczego powinieneś natychmiast przestać

21 Sie 2016
MEDYCYNA
autor: Bartek Faryna

Pamiętacie jeszcze jak byliście dziećmi, a mama ciągle Wam powtarzała, żebyście nie dłubali w nosie? Okazuje się, że miała całkowitą rację. Oczywiście nie chodzi o to, że możecie w ten sposób „dokopać się do mózgu”, chodzi o coś zupełnie innego.

Dr Erich Voigt – laryngolog z New York Uuniversity – twierdzi, że grzebanie w nosie może pomóc dostać się do jego wnętrza zarazkom – takim, jak choćby gronkowiec złocisty. Bakteria ta jest w stanie spowodować choroby skórne (takie jak ropne zakażenie skóry) oraz choroby układu oddechowego (takie jak zapalenie zatok).

Jeśli do tego wszystkiego Wasze paznokcie nie są dobrze spiłowane, to możecie uszkodzić sobie wnętrze jamy nosowej. To dodatkowo może spowodować przedostanie się różnych innych zarazków bezpośrednio do Waszego układu krwionośnego – co może stwarzać już poważne niebezpieczeństwo.

Dodatkowo krwawienie ze skaleczonego nosa może być całkiem poważne. Prowadzi do niego bowiem pięć arterii. Pompują one całkiem spore ilości krwi. Wniosek więc nasuwa się sam.

Niestety nie ma oficjalnych statystyk na temat tego, jak wielu z nas notorycznie dłubie sobie w nosie. Jedno jest pewne – ten nawyk nie tylko może zaszkodzić naszemu wizerunkowi (jeśli przyuważy nas ktoś z naszego otoczenia), lecz także naszemu zdrowiu.

Jeśli natomiast jesteście ciekawi, w jaki sposób gile formują się w naszych nosach, to zajrzyjcie do jednego z naszych poprzednich wpisów.

Pasjonujesz się naturą człowieka i chcesz otrzymywać więcej podobnych wiadomości? Zapraszamy na nasz specjalny fanpage:

Źródło: Business Insider

KOMENTARZE disqus
komentuj przez Disqus
Wiedzocholik na Facebooku
POLUB NAS    
Wiedzocholik na Instagramie Wiedzocholik na Instagramie
Przeglądnij się
OBSERWUJ NAS    
Wiedzocholik na Twitterze