4786 ARTYKUŁÓW W SERWISIE
ZNAJDŹ NAS
W INTERNECIE
ŚRODOWISKO

Do 2100 roku z powierzchni Ziemi zniknie niemal połowa wszystkich gatunków zwierząt

17 maja 2017
ŚRODOWISKO
autor: Bartek Faryna

W wyniku działalności człowieka wyginęło już wiele gatunków zwierząt. Potrzebujemy ziemi pod uprawy, wycinamy lasy, niszczymy naturalne siedliska wielu gatunków, co skutkuje ich stopniowym – aż w końcu całkowitym – wymarciem. Wiele zwierząt jest zagrożonych. Niektóre kraje próbują coś z tym zrobić – jak na przykład w przypadku pandy wielkiej – lecz jest to tak naprawdę kropla w morzu. Jeśli chcemy aby coś naprawdę się zmieniło, musielibyśmy całkowicie zmienić styl życia. Niewiele osób jest na to gotowych, a korporacje przecież nie będą rezygnowały z kur, które znoszą złote jaja. Interes więc kwitnie, a zwierzęta giną.

Życie na ziemi obecne jest około 3,7 mld lat. Przez ten czas miejsce miało 5 masowych wymierań gatunków. Niektórzy są zdania, że było ich 6, a to ostatnie trwa nadal (spowodowane jest bowiem przez człowieka). Naukowcy zgromadzeni na konferencji w Watykanie, której celem było ustalenie „jak możemy ratować nasze środowisko naturalne” przewidzieli, że jeśli ludzkość utrzyma obecne tempo, to do roku 2100 możemy spodziewać się zniknięcia aż połowy wszystkich znanych nam gatunków zwierząt.

Oczywiście zwierzęta wymierają cały czas. W „naturalnym tempie” jeden gatunek znika z powierzchni Ziemi co jakieś 5 lat. Niestety my – ludzie – przyspieszyliśmy to tempo  1000-krotnie. Są nawet i tacy, którzy twierdzą, że przyspieszyliśmy ten proces 10 000 razy.

Mamy jednak jakieś 80 lat na rozwiązanie tego problemu. Czy się uda? Tego niestety w chwili obecnej nie wiemy.

Źródło: IFLS

KOMENTARZE disqus
komentuj przez Disqus
Wiedzocholik na Facebooku
POLUB NAS    
Wiedzocholik na Instagramie Wiedzocholik na Instagramie
Przeglądnij się
OBSERWUJ NAS    
Wiedzocholik na Twitterze